Domáce Top

Nová bezpečnostná hrozba pre štát: Ozbrojený poslanec radikál

BRATISLAVA – Prípad, ktorý nemá obdobu. Poslanec za stranu ĽSNS Peter Krupa sa prinesením pištole do parlamentu zviditeľnil ešte predtým, ako stihol vo svojej novej funkcii niečo reálne urobiť.

Bezpečnostný expert Milan Žitný v tom, že si poslanec prinesie do parlamentu zbraň, ktorú má v legálnom držaní, problém nevidí. Problematický je ale fakt, že držiteľom zbrane je v tomto prípade človek, ktorý má blízko k extrémistom a na Facebooku sa ostro vyhradil napríklad voči Židom či Rómom. „Ak je to takto, mala by mu byť zbraň odňatá a vec podstúpená na prokuratúru,“ myslí si Žitný.

krupa_vyrok

krupa2

Podobný názor mali aj viacerí politici. „Nie je problém, že poslanec príde do NR SR s legálne držanou zbraňou, a v súlade s platnými pravidlami ju pri vstupe odovzdá do úschovy ochrankárovi. Problém je, že takýto konkrétny extrémista vôbec má strelnú zbraň. Lebo s kolegami nabudúce možno nebudú v krčme do ľudí kopať, ale rovno strieľať. A možno v tej krčme budete náhodou aj vy, alebo vaše deti,“  vyjadril svoje rozhorčenie na Facebooku Martin Chren zo strany SKOK!.

Ironický Beblavý

Situáciu okomentoval aj Miroslav Beblavý „V roku 2001 som bol na služobnej ceste v Bosne. V Sarajeve som navštívil aj miestny parlament, súčasťou komplexu bola vtedy ešte z vojny vyhorená výšková budova. Na vrátnici parlamentu mali umiestnených viacero malých schránok. Pýtam sa, na čo to je. Povedia mi: sem si poslanci odkladajú strelné zbrane,“ vyjadril sa na najpopulárnejšej sociálnej sieti a ironicky dodal. „Tak sme za 15 rokov dobehli aj Bosnu. Načim začať dobiehať smerom viac na Západ.“

Počudovanie vyvolal incident aj u Martina Dubéciho. Ten volá aj prísnejšej regulácii zbraní. „To, že človek čo vypisuje na facebooky o židobolševikoch (a ktovie čo ešte), ktorý mal tipujem blízko aj k rozpustenej Slovenskej pospolitosti dostal a stále má zbrojný pas je na paniku. Po brancoch ďalší dobrý príklad toho, prečo by sme sa mali veľmi podrobne pozrieť na reguláciu a jej vynucovanie v tejto oblasti,“ čudoval sa.

Sulík vyvolal vášne

Rozhorčený bol aj Richard Sulík. Podľa neho sa v parlamente má zápasiť slovami, nie zbraňami. Snáď to pochopí aj ten mladý muž od Kotlebu, ktorý dnes prišiel do parlamentu s búchačkou. Ak sa také niečo stane ešte raz, som za to, aby len poslanci Mariána Kotlebu boli pri vstupe prehľadávaní.”

Jeho slová však vyvolali búrlivú diskusiu, ktorú sa šéf SaS snažil trochu upokojiť. “Vidím vášnivú diskusiu, tak len pre istotu. Netvrdím, že porušil zákon, netvrdím, že zbraň chcel prepašovať. Dnes bolo všetko ok. Hovorím, že od stredy už cez kontrolu nemusí a teda buď sa Kotleboví poslanci zaviažu, že zbrane do parlamentu nosiť nebudú, alebo naďalej pôjdu cez kontrolu.”

Zdroj: glob.sk, Foto: FB / Peter Krupa, Denník N