Spoločnosť Zahraničné

Nobelovu cenu za medicínu získala dvojica imunológov

Zdroj: TASR

ŠTOKHOLM – Nobelovu cenu za fyziológiu alebo medicínu za rok 2018 získali v pondelok imunológovia James P. Allison z USA a Tasuku Hondžó z Japonska za objav liečby rakoviny pomocou inhibície negatívnej imunitnej regulácie. Mená laureátov oznámil v Štokholme Karolínsky inštitút, informovala tlačová agentúra AP.

James P. Allison je americký imunológ a riaditeľ Centra pre výskum rakoviny M.D. Andersona. Pôsobí aj ako profesor na Texaskej univerzite v Austine. Jeho objavy viedli k novátorským liečebným postupom pri viacerých najhorších druhoch rakoviny, doplnila tlačová agentúra DPA. Sedemdesiatročný vedec na svojej webovej stránke napísal, že sa cíti poctený a s pokorou prijíma toto prestížne uznanie.

Japonský imunológ Tasuku Hondžó sa vo vedeckom svete preslávil identifikáciou proteínu zodpovedného za programovanú bunkovú smrť PD-1. Profesor na Kjótskej univerzite je známy aj prácami na molekulárnej identifikácii cytokínov IL-4 a IL-5. V roku 2014 získal Tangovu cenu, ktorá je označovaná za ázijskú verziu Nobelovej ceny. Dvojica vedcov si cenu prevezme z rúk švédskeho kráľa Karola XVI. Gustáva na oficiálnej slávnosti 10. decembra a rozdelí si aj odmenu 870.000 eur.

Karolínsky inštitút po odovzdaní ceny vyhlásil, že metódy, k rozvoju ktorých obaja vedci prispeli, priniesli revolúciu v liečbe rakoviny a významne zmenili pohľad na toto ochorenie. “Pokročilé formy rakoviny sú však stále náročné na vyliečenie a preto nutne potrebujeme nové metódy liečby,” dodal inštitút.

V roku 1966 získal Nobelovu cenu za medicínu Charles Brenton Huggis za objavenie hormonálnej liečby rakoviny prostaty, v roku 1988 skupina vedcov za objavy v oblasti chemoterapie a v roku 1990 Joseph E. Murray a Edward Donnall Thomas za transplantáciu kostnej drene pri liečbe leukémie.

Galéria
Japonský imunológ Tasuku Hondžó sa vo vedeckom svete preslávil identifikáciou proteínu zodpovedného za programovanú bunkovú smrť PD-1. Zdroj: TASR
Nobelovu cenu za fyziológiu alebo medicínu za rok 2018 získali imunológovia James P. Allison z USA a Tasuku Hondžó z Japonska. Zdroj: TASR / AP
Objavy Jamesa P. Allisona viedli k novátorským liečebným postupom pri viacerých najhorších druhoch rakoviny. Zdroj: TASR
navigate_before
navigate_next