Nitra Regióny

Nitra chce čo najskôr plošne testovať, testy získa zo štátnych hmotných rezerv

Ilustračná foto. Zdroj: TASR / Milan Kapusta

NITRA – Mesto Nitra sa začalo intenzívne pripravovať na dobrovoľné plošné testovanie. Primátor Marek Hattas tento krok avizoval už po rokovaní okresného krízového štábu v stredu (30. 12.).

 

Situácia v Nitre i celom regióne je podľa vedenia mesta alarmujúca, testovanie chce preto magistrát uskutočniť čo najskôr. „Predbežný termín je stanovený na 8. až 10. januára 2021. Zo Správy štátnych hmotných rezerv máme prisľúbených 50 000 antigénových testov. Intenzívne pracujeme na zabezpečení potrebného personálu a odberných miest tak, aby plošné testovanie prebehlo v najrýchlejšom možnom termíne, teda už budúci týždeň,” uviedol Hattas.

Ako pripomenul, pandemická situácia sa v Nitre a okolí dramaticky zhoršila. Fakultná nemocnica trpí akútnym nedostatkom personálu a reálne hrozí, že chorí nedostanú adekvátnu pomoc a príde k nárastu zbytočných úmrtí. Radnica očakáva, že testovanie môže v Nitre a okolí pomôcť znížiť krivku a zmierniť nápor na nemocnicu.  Podľa primátora to však nie je všemocný nástroj. „Prvoradá je zodpovednosť každého jedného z nás. My sami máme v rukách životy našich blízkych. Prosím, izolujme sa, chráňme seba aj ľudí v našom okolí. Chráňme život, je to to najcennejšie, čo máme,“ zdôraznil primátor.

Radnica zároveň vyzvala ľudí, aby s testovaním pomohli. Na zabezpečenie celoplošného testovanie bude potrebná neodborná aj odborná pomoc. „Budeme teda potrebovať administrátorov aj zdravotníkov. Záujemcovia sa môžu hlásiť prostredníctvom formulára na www.surveymonkey.com/r/testovanieNR,“ povedal Hattas.