Domáce Top

Nikto nám podľa SNS nemôže nanútiť to, čo je proti SR

BRATISLAVA – Nikto nám nemôže nanútiť niečo, čo je proti vôli a záujmom občanov nášho štátu, tvrdí to podpredseda Slovenskej národnej strany (SNS) Anton Hrnko pri príležitosti dnešného štátneho sviatku, Dňa Ústavy SR. “Naši politici nesmú dopustiť, aby si v súvislosti s aktuálne prebiehajúcim ‘sťahovaním národov’ niekto urobil na našom území laboratórium nového sociálneho inžinierstva,” konštatuje Hrnko vo vyjadrení k Dňu Ústavy SR, ktoré poskytla tlačová tajomníčka SNS Zuzana Kohútková.

Podpredseda SNS v tejto súvislosti upozorňuje občanov Slovenskej republiky, najmä však ústavných činiteľov SR na článok 1 našej Ústavy SR, ktorý SR označuje za zvrchovaný, suverénny štát. “Nikto tento článok nezrušil, a preto je povinnosťou nás všetkých, najmä politikov, správať sa suverénne,” tvrdí Hrnko.

Cesta k prijatiu Ústavy SR, “zákona zákonov” nebola podľa národniarov jednoduchá. “Prijatie Ústavy SR ako ústavy suverénneho štátu bol základný programový bod SNS od jej vzniku. SNS je hrdá na to, že i zásluhou jej členov bola prijatá pred 23 rokmi Ústava Slovenskej republiky ako ústava suverénneho a nezávislého štátu,” konštatuje sa medzi iným vo vyjadrení podpredsedu SNS A. Hrnka k Dňu Ústavy SR.

Ústavu Slovenskej republiky, najvyšší zákon suverénneho nezávislého štátu, prijali 1. septembra 1992 na 5. schôdzi Slovenskej národnej rady (SNR). Tretieho septembra 1992 ju na Bratislavskom hrade podpísali predseda SNR Ivan Gašparovič a predseda vlády Vladimír Mečiar. Slovensko si teda pripomína 23. výročie prijatia ústavy, základného zákona štátu. Ústavu tvorí súhrn základných právnych noriem o spoločenskom zriadení, politickej organizácii a postavení občanov, ktorý zaväzuje všetky orgány a občanov štátu.

Ústava SR sa skladá z preambuly a deviatich hláv. Upravuje základné práva a slobody, politické práva, práva národnostných menšín a etnických skupín, sociálne, kultúrne a hospodárske práva, právo na súdnu a právnu ochranu. Ústava tiež určuje trojdelenie moci ako jeden zo základných princípov právneho štátu. Na jej základe zákonodarnú moc v SR reprezentuje Národná rada SR, výkonnú moc vláda a prezident a súdnu moc Ústavný súd SR a nestranné a nezávislé súdy.

Väčšia časť ústavy vstúpila do platnosti 1. januára 1993, teda v deň vzniku samostatnej Slovenskej republiky. Samostatný štát vznikol po rozdelení česko-slovenskej federácie. Predchádzalo tomu prijatie Deklarácie SNR o zvrchovanosti Slovenskej republiky 17. júla 1992, následne sa predstavitelia vládnucich strán dohodli na rozdelení federácie. Federálne zhromaždenie 25. novembra 1992 schválilo ústavný Zákon o zániku Českej a Slovenskej federatívnej republiky. O polnoci 31. decembra 1992 zanikol spoločný štát Čechov a Slovákov a vznikli dva samostatné štáty – Slovenská republika a Česká republika.