Politika Zahraničné

Nikaragua prijala kontroverzný zákon o kontrole “zahraničných agentov”

Ilustračná foto. Zdroj: TASR / AP

MANAGUA – Nikaragujský parlament schválil vo štvrtok sporný zákon vyžadujúci, aby sa každá organizácia alebo osoba, ktorá dostáva financie zo zahraničia, zaregistrovala ako “zahraničný agent”. Informovala o tom agentúra DPA.

 

Opozičné skupiny a medzinárodné ľudskoprávne organizácie varovali, že by sa tento nový zákon mohol stať nástrojom politickej represie a obmedzovania slobôd.

Na základe novej legislatívy sa musí každý občan Nikaraguy, ktorý pracuje pre niektorú zahraničnú vládu, spoločnosť, nadáciu alebo organizáciu zaregistrovať na nikaragujskom ministerstve vnútra. Následne je povinný podrobne hlásiť svoje príjmy a výdavky a vopred avizovať, na čo budú použité financie, ktoré dostal zo zahraničia.

Za nesplnenie týchto povinností hrozia sankcie, píše agentúra AP. Registrovaní zahraniční agenti okrem toho nesmú nijako zasahovať do vnútorných politických záležitostí Nikaraguy. Vláda zdôvodňuje nový zákon potrebou transparentnosti pri poskytovaní financovania zo zahraničia.

Návrh zákona predložil v septembri prezident krajiny Daniel Ortega, ktorý je pri moci od roku 2007 a je obviňovaný z autoritárskych praktík a prenasledovania svojich odporcov.

Ortegova vláda v roku 2018 potlačila vlnu masových protivládnych protestov. Podľa aktivistov pri tom zahynulo viac ako 300 ľudí ďalšie stovky boli zatknuté.