Domáce Politika

Niektorí koaliční partneri zbytočne rozdávajú a neriešia ekonomický dosah, tvrdí Bugár

Béla Bugár. Zdroj: TASR/Jakub Kotian

BRATISLAVA – Niektorí koaliční partneri zbytočne rozdávajú a nerozmýšľajú, aký to bude mať dosah. V rozhovore to vyhlásil predseda vládneho Mosta-Híd Béla Bugár.

Pripomenul, že parlament prijal v zrýchlenom režime zvýšenie bankového odvodu, aby sa „diera v rozpočte“ nezväčšovala. Bugár si myslí, že koaličné rady za posledného vyše roka poriadne nefungovali. Vysvetľuje si to tým, že premiér Peter Pellegrini (Smer-SD) nebol zároveň aj predsedom strany a nedokázal teda vyhodnotiť, že každú chúlostivú vec treba prerokovať na koaličnej rade.

Na začiatku každého vládnutia sa povie, že do parlamentu pôjde čo najmenej zákonov v skrátenom legislatívnom konaní, no aj tak veci napokon prichádzajú, napríklad, keď s niečím mešká vláda, myslí si Bugár. „Zachraňovali sme, čo sa dalo. Bohužiaľ, niektorí naši koaliční partneri zbytočne rozdávajú a nerozmýšľajú, aký to bude mať dosah. Preto sme museli prijať opatrenie, aby sme ,dieru v rozpočte’ nezväčšovali,“ povedal Bugár s tým, že podmienkou na skrátené legislatívne konanie je napríklad to, keď hrozia štátu ekonomické škody, a to sa podľa neho dialo.

Koaličné rady podľa Bugára posledný rok a pol nefungovali poriadne, pretože premiér nebol predsedom strany a ani predtým nechodil na koaličné rokovania. „Nevnímal, aké je dôležité ku každej chúlostivej zmene získať koaličných partnerov. Preto sme sem-tam mali problémy a pán Danko to využil a párkrát zaútočil na pána premiéra,“ priblížil vzťahy v koalícii.

Na to, že Most-Híd niektoré poslanecké návrhy z dielne SNS nepodporí, upozorňoval Bugár podľa svojich slov už dlhšie. „Pán predseda je veľmi emocionálne založený človek, útočí aj vtedy, keď netreba. Bohužiaľ, zabúda na niektoré veci. V žiadnom prípade sme nemohli podporiť zákon z poslaneckej dielne SNS, ktorým malo byť zriadené ministerstvo, navyše pol roka pred voľbami,“ uviedol s tým, že to povedal už v auguste tohto roka. „Je nemysliteľné, aby sa ministerstvo nezriadilo vládnym zákonom, ale poslaneckým návrhom,“ pripomenul Bugár.