Politika Zahraničné

Niekdajšia favoritka Warrenová sa vzdala prezidentskej kandidatúry

Americká senátorka Elizabeth Warrenová - Zdroj: SITA/AP/Patrick Semansky

WASHINGTON – Americká senátorka Elizabeth Warrenová odstúpila z boja o Biely dom. Rozhodnutie niekdajšej favoritky prichádza po neúspechu v “supervolebnom” utorku. Správu priniesla vo štvrtok spravodajská stanica CNBC. Progresívna senátorka minulé leto stála na čele niekoľkých prieskumov verejnej mienky. Odvtedy však jej podpora klesala.

Počas “supervolebného” utorku, keď sa demokratické primárky konali v 14 štátoch, sa jej nepodarilo vyhrať ani v jedinom. V svojom domácom štáte Massachusetts skončila až tretia – za bývalým viceprezidentom Joeom Bidenom a senátorom Berniem Sandersom. Nedarilo sa jej už v úvodných piatich primárkach. Po treťom mieste z Iowy klesla na štvrté miesto v New Hampshire a Nevade. V Južnej Karolíne skončila až piata.

V stredu z boja o prezidentskú nomináciu odstúpil miliardár Michael Bloomberg. Ešte pred utorkom sa vzdala senátorka z Minnesoty Amy Klobucharová a bývalý starosta South Bend v Indiane Pete Buttigieg. Najväčšími favoritmi na zisk demokratickej nominácie sú Joe Biden a Bernie Sanders. Biden v utorok zvíťazil v celkom desiatich štátoch a v počte delegátov sa posunul na prvé miesto pred progresívneho senátora z Vermontu Sandersa.

Klobucharová, Buttigieg aj Bloomberg po svojom odstúpení podporili Bidena. Koho podporí Warrenová, nebolo bezprostredne po jej odstúpení známe.