Bratislava Regióny

Ničivý vietor potrápil aj bratislavský dopravný podnik. Hlási škody

Zdroj: FB / DPB

BRATISLAVA – Silný vietor, ktorý v utorok pustošil západné Slovensko, vo veľkom ovplyvnil aj dopravu v hlavnom meste. Okrem škôd na majetku obyvateľov spôsobil problémy aj Dopravnému podniku v Bratislava. Popadané stromy ovplyvnili trasy liniek, ničivý vietor zase spôsobil škody na majetku. Aké sú teda finančné ujmy, ktoré napáchala víchrica Petra?

 

Už od skorého utorkového rána potrápil obyvateľov západného Slovenska, a tým pádom aj hlavného mesta, silný nárazový vietor. Ten postavil na nohy hasičov aj pracovníkov rôznych inštitúcií, ktorých sa ničivý živel dotkol. Ide napríklad aj o bratislavský dopravný podnik a viaceré linky, či ich majetok, ktorý sa nachádzal na zastávkach. Podľa Adriany Volfovej z komunikačného oddelenia podniku bolo najhoršie obdobie od zhruba 10. hodiny dopoludnia do cca 14. hodiny popoludní. Práve v tom čase vydal Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) výstrahy 3. stupňa pred silným nárazovým vetrom. Komplikácie začali o 9:42, kedy na Páričkovej pri bývalej autobusovej stanici, kde došlo k poškodeniu autobusu linky 50 “prenosným zastávkovým označníkom zastávky Cvernovka, ktorý bol zhodený pod vplyvom vetra”. Ako dodala Volfová, túto škodu ešte nemajú vyčíslenú.

Podobný prípad nastal aj pár minút pred 10. hodinou kedy na Šintavskej ulici v mestskej časti Petržalka silný vietor odtrhol reklamu z autobusu linky 68. Vznikla tak škoda približne 100 eur. “Od 10:08 do 10:17 bola prerušená premávka električiek linky 3 na Račianskej ulici (Černockého) smer Rača z dôvodu spadnutého konára na trolejovom vedení. Od 10:25 do 10:40 bola v úseku Černockého – Rača Komisárky zabezpečená náhradná autobusová doprava,” uviedla hovorkyňa. Krátko po 10. hodine bola v mestskej časti Devínska Nová Ves nahlásená prekážka na ceste, konkrétne spadnutý strom. Z toho dôvodu bola premávka vozidiel umožnená iba v jednom smere a dopravu museli korigovať hasiči a policajti. Situácia sa tak dotkla aj cestujúcich a autobusových liniek. “O 10:17 padol plot na zastávku Námestie 1. mája smer Zochová z priľahlej stavby. Riešili ho dispečeri HAX-115 a pracovníci stavby. Zastávka bez poškodenia,” vysvetlila. Krátko na to bol vplyvom silného vetra poškodený autobus linky 87. Silný vietor spôsobil, že do neho narazilo prenosné označenie zastávky Prístavný most, čím vznikla škoda približne 300 eur.

Poškodené auto obyvateľa

Od 10:45 do 15:10 boli hlásené viaceré problémy na cestách z dôvodu popadaných konárov a stromov, či prevráteného kamióna na Prístavnom moste. Najviac sa nepriaznivé počasie dotklo cestujúcich na Železnú studienku, kde do 15. hodiny nepremávali autobusy linky 43, dôvodom bolo padanie konárov. Rovnaký problém sa dotkol aj cestujúcich do nemocnice Antolská, kde nejazdila linka 99 pre padnutý strom na vozovke. “Premávka autobusov linky bola odklonená na konečnú Vozovňa Petržalka,” vysvetla Volfová. Na záver dodala, že vznikla škoda aj na osobnom aute, do ktorého narazilo prenosné označenie zastávky Havlíčková. “Na Havlíčkovej ulici došlo k poškodeniu osobného motorového vozidla (škoda 2000,- €) prenosným označníkom zastávky Havlíčkova, ktorý bol zhodený vplyvom vetra,” uzavrela. Doteraz tak ich spoločnosti vznikla škoda zhruba 500 eur a majiteľovi vozidla, ktorému poškodilo auto prenosné značenie zastávky DPB, zhruba 2000 eur.

Okrem toho boli poškodené aj prístrešky zastávok, ktoré sú v správe JCDecaux. Napríklad na zastávke Divadlo Aréna pri Sade Janka Kráľa bolo poškodené bezpečnostné sklo na zastávke, škodu zatiaľ nemajú vyčíslenú. Podobný problém mali aj na zastávke Farského, kde došlo k uvoľneniu skla. Na jednej zastávke bol poškodený aj automat na lístky. Konkrétne mal rozbitý displej, v ktorom bola preliačenina po guľatom predmete.

Mohlo by vás zaujímať