Domáce Politika Top

Nicholsonová o koaličnej kríze: Takýto úkaz sme tu ešte nemali

BRATISLAVA – Všetci sadli na lep niečomu, čo je iba divadlom pre ľudí. Predseda parlamentu Andrej Danko (SNS) je neriadená strela, nedá sa predpokladať, ako sa bude správať a je ťažké predvídať jeho myšlienkové pochody.

Myslí si to podpredsedníčka parlamentu za SaS Lucia Ďuriš Nicholsonová, ktorá to uviedla v rozhovore pre agentúru SITA s tým, že takýto “úkaz sme tu ešte nemali”. Nicholsonová to povedala v súvislosti s koaličnou krízou, ktorá sa začala, keď Danko vypovedal Koaličnú zmluvu.

Plavčan o korupcii nemusel vedieť

„Odsúvanie Koaličných rád, vyhováranie sa a predlžovanie divadla vyhovuje koalícii. Ministerstvo školstva nie je totiž jediné ministerstvo a nie je jediným, ktoré narába s peniazmi z eurofondov. Za ten čas, kým sa zaoberáme kauzou v rezorte školstva, sa na ostatných ministerstvách dejú obrovské veci. Teraz je taká žičlivá situácia. V konečnom dôsledku sa ukáže, že to žiadna kríza ani nebola,” povedala.

Podľa nej ku korupcii dochádza vo všetkých operačných programoch a minister či štátny tajomník o tom vôbec nemusí ani vedieť, keďže ich majú na starosti štátni úradníci. „Ja byť na Plavčanovom mieste (pozn. red.: minister školstva Peter Plavčan, nom. SNS) okamžite podám trestné oznámenie,” vyhlásila s tým, že po prevalení problému Plavčan mohol od zmlúv s víťaznými firmami odstúpiť.

Záchrana všetkých troch strán

Na margo požiadaviek, ktoré chce SNS zakomponovať do dodatku ku Koaličnej zmluve, dodala, že sociálne požiadavky ako 13. a 14. plat pre ľudí, či iné prídavky do dodatku zahrnú. „Toto rozdávanie ľuďom bude jediná vec, ktorá bude môcť zachrániť všetky tri vládne strany. Tak ako sa nenávidia a hryzú, si uvedomujú, že to musia spolu vydržať a urobiť všetko preto, aby uplatili ľudí, aby ich v ďalších voľbách ešte volili,” vyjadrila Ďuriš Nicholsonová.

Podľa nej by predčasné voľby Smeru-SD aj SNS uškodili. „Smer by šiel výrazne dolu. Ľudia si pamätajú ich Bašternákov, Kočnerov, Kaliňáka. Ľudia im neodpustia ani Rybaniča,” dodala s tým, že s Mostom-Híd sa po voľbách ani nepočíta, že by sa dostal do parlamentu.

Foto: SITA/Ľudovít Vaniher