Domáce Politika Top

Nicholsonová hovorí o náhubku pre novinárov, Farkašovský to odmieta. Chce komplexný mediálny zákon

Zdroj: TASR / Martin Baumann

BRATISLAVA – Zníženie dane z príjmov právnických osôb zrejme nebude celoplošné. Pripustil to predseda SNS a Národnej rady SR Andrej Danko v diskusnej relácii televízie TA3 V politike. SNS pôvodne navrhovala celoplošné zníženie. Danko odôvodňuje zmenu tým, že nevládne sám. 

 

 “Sú veľké spoločnosti s obratmi nad 50.000 eur a firmy menšie. Asi 80 percent firiem má obraty do 50.000 eur. Urobili sme kompromis, že firmy s obratom do 100.000 eur aj SZČO budú mať daň z príjmov 15 percent a ostatné firmy 21 percent,” povedal Danko.

Okrem toho chce SNS znížiť daň z pridanej hodnoty na vybrané potraviny a zrušiť koncesionárske poplatky pre dôchodcov. Na zrušenie týchto poplatkov pre všetkých nemá podporu v koalícii.
Predseda SNS verí, že v koalícii sa dohodnú na sociálnych opatreniach, aj tých z dielne SNS. Štát si ich podľa Danka môže dovoliť. Odhaduje, že opatrenia SNS by mohli stáť okolo 400 až 600 miliónov eur.

O sociálnych opatreniach mali hovoriť partneri na Koaličnej rade. Tá sa ale nezišla, zrušili ju podľa Danka na žiadosť Smeru-SD. Dodal, že strana si pravdepodobne potrebuje vyriešiť aj svoje interné veci.

Spoločný prienik pri niektorých návrhoch

To, že sa nezišli predsedovia koaličných strán, podľa Danka neznamená, že strany nerokujú. Hovoril, že zriadili pracovné skupiny, ktoré riešia výzvy čakajúce na strany na nadchádzajúcej schôdzi parlamentu.

Myslí si, že nič koalícii nebráni v nájdení prienikov pri návrhoch, ktoré by mali pomôcť ľuďom. Danko tiež povedal, že ak sa nebude zvyšovať životná úroveň ľudí či stavať diaľnice, tak nie je prečo vládnuť.

V súvislosti s vyrovnaným rozpočtom Danko uviedol, že Slovensko musí ísť cestou brania pôžičiek. “Nemusíme sa báť aj zadlžovania, nemusíme sa báť veľkých investičných peňazí,” povedal Danko. V diskusii spomínal potrebu rastu dôchodkov.

Náhubok pred parlamentnými voľbami

Hlavnou úlohou novinárov je podľa poslanca SNS Karola Farkašovského informovať. Dodáva, že sloboda médií nemôže byť bezmedzná. Farkašovský hovoril aj o slobode novinárov a o novele tlačového zákona, ktorá má opäť zaviesť právo na odpoveď pre politikov. Podpredsedníčka NR SR Lucia Ďuriš Nicholsonová (SaS) právnu normu odmieta, hovorí o snahe koalície cenzurovať médiá. Farkašovský to odmieta.

“To, čo sa chystá momentálne na všetkých serióznym novinárov, je to, že im nasadíte náhubok, a to rok pred parlamentnými voľbami,” vyhlásila Ďuriš Nicholsonová. Právo na odpoveď pre politikov je podľa poslankyne zbytočné, politici majú totiž, ako tvrdí, dosť prostriedkov, ako sa brániť voči nepravdám v médiách.

 “My už dnes máme páky na to, ako sa brániť. Je nebezpečné ísť cestou cenzúry. Novinárov musíme nechať robiť si svoju prácu,” povedala s tým, že zákon je absurdný. Umožní podľa nej politikom zahlcovať médiá rôznymi odpoveďami. Ďuriš Nicholsonová tiež kritizuje likvidačné pokuty pre médiá. Poslankyňa verí, že ak zákon prejde, po voľbách prídu zodpovedné strany, ktoré ho zrušia.

Otázky mimo témy

Farkašovský zdôrazňuje, že médiá nemajú uvádzať nepravdy a novelizáciu zákona obhajuje aj tým, že treba prevenciu. Odmieta invektívy politikov voči médiám, ale tiež urážky zo strany médií voči politikom. “Som za slobodu novinárov, ale novinári musia písať zodpovedne,” vyhlásil.

Rovnako vyčítal novinárom, že sa na tlačových konferenciách pýtajú aj otázky, ktoré sa netýkajú témy konferencie. “Témy sa miešajú, potom sa vytvára neistota,” uviedol a posťažoval sa aj na to, že médiá napríklad z rokovania parlamentu radšej zverejnia ‘pikošku’ ako samotnú tému zasadnutia.

Farkašovský jasne nepovedal, či už je SNS naisto rozhodnutá podporiť novelu tlačového zákona. Stopercentné rozhodnutie bude podľa neho až pri hlasovaní v parlamente. Poslanec si zároveň myslí, že Slovensko by potrebovalo jeden nový komplexný mediálny zákon, ktorý bude zastrešovať všetky médiá aj sociálne siete.