Regióny Žilina

Neznámi vandali zničili ďalší židovský cintorín. Svoje k tomu povedala aj prezidentka

Zdroj: FB Polícia Slovenskej republiky

RAJEC – Na židovskom cintoríne v Rajci (okres Žilina) poškodili neznámi vandali zhruba dvadsať náhrobných kameňov, väčšinou z konca 19. a prvej polovice 20. storočia. Podľa predsedu žilinskej Židovskej náboženskej obce Pavla Frankla ich poškodili v období od 4. decembra do 22. decembra.

 

“V súvislosti s danou udalosťou sa začalo trestné stíhanie vo veci prečinu hanobenia miesta posledného odpočinku. Vykonávame všetky potrebné úkony a opatrenia za účelom objasnenia skutku,” informovala hovorkyňa Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Žiline Nikola Kačkovič.

V Rajci žila podľa Frankla židovská komunita už koncom 17. storočia a bola najstaršou v žilinskom regióne. “O židovský cintorín, na ktorom je zhruba 400 náhrobkov, sa stará 13 dobrovoľníkov z Rajca. Skutočne sa vzorne starajú, klobúk dole. Židovská obec v Rajci už dávno zanikla, ako väčšina obcí v menších mestách po vojne, pretože ľudia sa nevrátili kvôli holokaustu. Cintorín pripadol Ústrednému zväzu Židovských náboženských obcí. A pretože máme celokrajskú pôsobnosť, sme jedinou obcou v kraji, je to pod dohľadom židovskej obce v Žiline,” vysvetlil Frankl.

“Nie je to v prvom rade materiálna škoda. Tie kamene, až na dva kusy, sa dajú postaviť. Ide o morálne hľadisko – cintorín je mimo mesta, v kopci pri ceste, ktorá vedie do hôr. Chodí tam málo ľudí, nikto tam nebýva. Ľudia, ktorí tam išli, išli tam cielene. Aby zvalili kamene a urobili zle mŕtvym. A to je z môjho pohľadu ďaleko väčšia škoda, ako to, že ich budeme musieť znovu postaviť,” zdôraznil Frankl.

Vandali zničili približne 20 náhrobných kameňov. Zdroj: FB Polícia Slovenskej republiky

Pripomenul, že na Slovensku žilo pred druhou svetovou vojnou 135-tisíc Židov. “Zostalo nám 750 cintorínov. Dnes máme 2-tisíc členov v židovských náboženských obciach na Slovensku, plus ďalších 2-tisíc až 3-tisíc neregistrovaných. Ale všetky cintoríny nám zostali. Nie sme fyzicky ani finančne schopní sa o ne starať. Mnohé sú opustené, v žalostnom stave. Často za obcou, v extraviláne, v horách, zarastené v lese a nevieme, či nie sú poškodené. Budeme to preverovať. Toto je druhý, ktorý sme zistili v krátkom čase,” dodal predseda žilinskej Židovskej náboženskej obce.

Neznámi vandali zničili aj 59 pomníkov na židovskom cintoríne v Námestove. Podľa predsedu občianskeho združenia Pamätaj Karola Kurtulíka to zistili aktivisti v pondelok (16. 12.). Vyšetrovateľ odboru kriminálnej polície v Dolnom Kubíne začal trestné stíhanie vo veci prečinu hanobenia miesta posledného odpočinku.

“Staráme sa o 150 cintorínov, ako-tak sa udržiavajú. Z času na čas sa kosia, sem-tam sa niečo opraví. Tieto vieme zmapovať. Zhodou okolností, rajecký aj námestovský sú také cintoríny,” uzavrel Frankl.

Neznámi vandali zničili aj 59 pomníkov na židovskom cintoríne v Námestove.  Zdroj: FB Polícia Slovenskej republiky

Vandalizmus v krajine nemá miesto

Vandalizmus na Slovensku nemá miesto, takéto konanie nesmieme tolerovať. Zdôraznila to prezidentka SR Zuzana Čaputová v reakcii na správu o poškodení náhrobných kameňov na židovskom cintoríne v Rajci, ale i podobný incident, ku ktorému došlo na židovskom cintoríne v Námestove.

“Je to veľmi nebezpečná hra so strachom a vyvolavaním napätia v spoločnosti. Dotknutí sú nielen pozostalí a ich blízki, ale celá židovská komunita, ktorá práve včera zapaľovala prvú sviečku na chanukii,” uviedla prezidentka SR Zuzana Čaputová vo svojom stanovisku.

Čaputová odsudzuje konanie neznámych vandalov. Zdroj: Glob.sk/Peter Korček