Dubnica nad Váhom Ilava Považská Bystrica Regióny Top Trenčín Žilina

Nezmyselnú smrť Ninky (†6) budú predsa len vyšetrovať. Obvinené sú dve lekárky

Dana a Ľubomír ani po šiestich rokoch nechápu, prečo ich milované dievčatko muselo vinou lekárov zomrieť. Zdroj: Glob.sk/juh

PREJTA – Dočkali sa. Najbližšia rodina Ninky Chuchelovej (†6) z Prejty pri Dubnici nad Váhom už pomaly strácala nádej v to, že za smrť ich milovaného dievčatka niekto ponesie vinu. Výrazný zvrat v celej veci však predsa len nastal, pretože polícia obvinila dve lekárky, ktoré sa o ňu starali. Stalo sa tak ale až po intervencii Komisárky pre deti u generálneho prokurátora.

Najtragickejšie dni sa pre Chuchelovcov začali iba tri týždne pred jej 7. narodeninami. Dievčatko dostalo obyčajnú črevnú chrípku, pre ktorú ju hospitalizovali v trenčianskej nemocnici. „Pri Ninke však zdravotníci pochybili už aj keď mala asi dva a pol roka. Vtedy zvracala krv, no namiesto do Trenčína ju záchranka previezla do Ilavy, kde sa lekári len čudovali, že čo tam robí,“ vracia sa Ninkin otec Ľubomír k časom, keď začali jej prvé zdravotné problémy. Príčinu po viacerých vyšetreniach zistili až lekári v Bratislave, kam ju museli previezť. „Povedali nám, že chyba sa stala už pri jej narodení, keď jej nedali infúziu do hlavy, ale do pupčeka. Tam vznikol nejaký zápal alebo sepsa, takže jej to museli vybrať a dať na rozbor. Po ňom ale zhodnotili, že je to bez ťažkostí. Tie však nastali práve v tom veku dva a pol roka, keď jej upchalo hlavnú cievu vedúcu do pečene,“ dodáva Ľubomír. Ninku napokon v Bratislave operovali, lenže sklerotizáciu jej podľa otcových slov a priznaní lekárov zrejme spravili príliš skoro, takže dievčatku pomotali črevá. „Kvôli tomu jej museli vyrezať asi 1,5 m tenkého črievka. Už vtedy nás upozornili, že pri akýchkoľvek črevných virózach bude mať bolesti bruška a je potrebné, aby bola 48 hodín na infúznej liečbe kvôli možnej dehydratáciu organizmu, kým bolesť prejde,“ vysvetlil otec dcérkine problémy z detstva.

Ninka (†6) mala zdravotné problémy od malička. Zdroj: Glob.sk/juh

Slová lekárky mamu pobúrili

Zlom v Ninkinom živote nastal 10. októbra 2013, keď sa vrátila zo školy a opäť cítila bolenie bruška a črevnú virózu. „Zaviezol som ju teda do nemocnice, kde lekár síce správne stanovil diagnózu a nariadil aj infúzie, lenže to, čo sa dialo potom, bolo celé zle. Najväčšia chyba sa stala na druhý deň ráno, keď sa prestalo s podávaním infúzií,“ vraví so slzami v očiach Ľubomír. „Práve to totiž nemali urobiť. Lekárka však povedala, že má podozrenie na salmonelózu, hoci my sme jej tvrdili, že je to viróza,“ pridáva smutne Ninkina mama Dana. „Doktorka od nej stále chcela vzorku stolice, lenže akú, keď kakala samú vodu?“ krúti hlavou Dana. Dievčatku síce podľa rodičov popoludní okolo 13.45 dali opäť infúziu, lenže zrejme sa jej upchala cievka a tak jej zle tiekla. „A sestrička jej namiesto prefúknutia cievy alebo zavedenia infúzie inde, nedotečenú zrušila. A viac infúzie jej nedala. Hovorila som im a doslova plakala, že ja si tie infúzie kúpim, pretože som vedela, že ich potrebuje, no nepočúvali ma,“ konštatuje so smútkom v hlase mama dievčatka.

Ninkin stav sa tak začal zhoršovať, dostávala teplotu a nezaberali ani podávané lieky. „Lekárke, ktorá prišla až po dosť dlhom čase som povedala, že dcérke je zle, lebo nemá infúziu a dosť tekutín, no odbila ma tým, že dievčatko je čulé a vyzerá dobre. To ale vôbec nebola pravda,“ hnevá sa Dana pri spomienke na lekárkine kroky a vyjadrenia. Ninka už večer nevládala takmer vôbec chodiť a mala vysoké teploty. Na mamin apel ju síce previezli na ARO, lenže to už bola v doslova zúboženom stave. „Lekár, ktorý ju prišiel pozrieť, vyslovil podozrenie či nemá zápal slepého čreva, čím ma dostal úplne do kolien. On ma akoby vôbec nepočúval, iba nejakej kolegyni povedal, aby ju previezli tam, kam patrí. Kde to bolo, som ale vôbec nepochopila,“ pridáva ďalší hrozný zážitok mama.

Slzy v očiach mala pri slovách o nezmyselnej dcérkinej smrti aj Ninkina mama Dana. Zdroj: Glob.sk/juh

Vyjadrenie primára otca šokovalo

Ninku napokon vo veľmi zlom stave previezli do Bratislavy, pričom dievčatko si stále pýtalo piť. „Lekár v sanitke jej povedal, že piť jej dať nemôže, pretože ju možno budú operovať. Počas nočného prevozu jej ešte dávali infúzie, plazmu aj antibiotiká. V nemocnici ju umiestnili na ARO. Pre mňa tam miesto vraj nemali a chceli ma poslať domov, nakoniec mi ho ale predsa len našli – na očnom,“ sklamane vraví Dana, ktorá dovtedy strávila celé dve noci pri dcérke. To najhoršie ale prišlo večer okolo ôsmej. „Primár nám povedal, že dcérka je už v takom hroznom stave, že ani sami nevedia, čo sa s ňou deje, a že sa to celé ešte v ten deň môže skončiť tým najhorším možným spôsobom. Uvažovali síce aj nad operáciou, ale orgány jej už odchádzali a bola v umelom spánku. Keď som prišiel do Bratislavy k jej lôžku, chytil som ju za rúčku, lenže v tej chvíli prístroj zapípal a bolo po nej,“ so slzami v očiach opísal Ľubomír ten najhorší moment vo svojom živote. „Viem, že lekári v Bratislave robili, čo mohli. Bolo však už neskoro. Keby boli tí v Trenčíne dodržali všetko ako mali, Ninka žije,“ dodáva smutne. Na slová, ktoré mu povedal trenčiansky primár Š., ale nezabudne do konca svojho života. „Priznal sa mi, že infúzií malo byť viac, preto nastali aj tie komplikácie, po ktorých prišla smrť. Po všetkých slovách, ktoré mi povedal, na konci ešte dodal: Viete čo, aj tak bola chorá! Toto bolo doslova hyenistické,“ neskrýval hnev a sklamanie Ninkin otec nad tým, čo počul od primára.

Rodičom malej Ninky sa pri každom rozprávaní o nej tlačia do očí slzy. Zdroj: Glob.sk/juh

Viaceré pochybenia

Rodičov Ninky smrť ich dcérky nielen veľmi zranila, ale prístup trenčianskych zdravotníkov aj doslova šokoval. Celú záležitosť preto poslali na prešetrenie na Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou a podali tiež trestné oznámenie na políciu. „Z trenčianskeho  Úradu pre dohľad nad zdravotnou straostlivosťou mi na našu sťažnosť dvakrát napísali, že lekári v Trenčíne chybu nespravili. Závažné však je, že keď polícia oslovila jedinú certifikovanú znaleckú organizáciu Forensic, tak tá našla viaceré veľmi vážne pochybenia zdravotníckeho personálu – ako je nedostatočná rehydratačná liečba, nedostatočné monitorovanie vitálnych funkcií pacienta, neskoré nasadenie antibiotík, či neatestovaná lekárka, ktorá bola pri dcérke. A toto trenčiansky Úrad pre dohľad akože nezistil?“ krúti Ľubomír nad tým hlavou. Jeho hnev a sklamanie sú pochopiteľné i preto, že vyšetrovanie nezmyselnej smrti malého dievčatka práve na základe posudku z trenčianskej pobočky Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou zastavili polícia i okresná prokuratúra. Otec Ninky sa síce odvolal na Generálnu prokuratúru, tá to ale odstúpila na krajskú a tá celú vec zastavila. Jednoducho povedané: „Skutok sa nestal!“

Nahrávka s hrôzostrašným priznaním

Nezlomnosť nielen Ninkiných rodičov, ale tiež ďalších s podobným osudom, napokon priniesla svoje prvé ovocie. Po ich návšteve u Komisárky pre deti Viery Tomanovej sa práve tá rozhodla vložiť do prípadu a oslovila generálneho prokurátora. Ten napokon nariadil v celej veci pokračovať. „Najskôr sme podali trestné oznámenie na neznámeho páchateľa, no teraz už je vec oveľa jasnejšia, pretože polícia obvinila dve lekárky z trenčianskej nemocnice, Silviu S. a Janu B. z prečinu usmrtenia. Máme však informáciu, že tých obvinených bude viac,“ osvetlil najaktuálnejší stav v smutnom prípade Ľubomír, ktorý priznal aj to, že k činom ich doslova naštartovala skutočnosť, že neboli upovedomení o výsluchu primára Š. „Nechápeme ale ďalšiu závažnú vec, ktorou je fakt, že prípad teraz dozoruje rovnaká krajská prokurátorka, ktorá nám na začiatku napísala, že trestné stíhanie odmieta, že všetko je vlastne v poriadku a nikto zo zdravotníkov chybu nespravil,“ krútia hlavou nad smutnou záležitosťou Ninkini rodičia, ktorí iba pred pár dňami podali voči dozorujúcej prokurátorke sťažnosť. „Navyše, máme nahrávku, v ktorej primár Š. priznáva, že smrť Ninky spôsobil fakt, že dostala málo infúzií, a tiež že sa o ňu starala neatestovaná lekárka. Práve ona mala v ten večer službu a primár príslužbu, no keď bolo Ninke už moc zle, nezavolala ho,“ dodáva otec nebohého dievčatka.

Slová, ktoré napísali Ninkini rodičia na jej fotku, nepotrebujú žiadny komentár. Zdroj: Archív ĽCH

Zdravotníci plakali spolu s rodičmi

Skutočnosti a fakty, ktoré sa podarilo zistiť Ľubomírovi pri jeho pátraní po okolnostiach Ninkinej smrti, ale stavajú slová primára Š. do šokujúcej roviny. „Ide o to, že obe obvinené lekárky si Ninku počas služby riadne neodovzdali, preto ani nebola monitorovaná tak, ako by v takom stave mala byť. Zarážajúce je aj to, že dcérka bola prijatá do nemocnice okolo polnoci, jej zdravotný stav sa začal prudko zhoršovať okolo šiestej popoludní, lenže zdravotníci v Trenčíne to celé naťahovali až do polnoci, aby im poisťovňa zaplatila celý deň jej hospitalizácie. Jednoducho oni potrebovali body na peniaze a vôbec ich nezaujímal jej zdravotný stav a potreba akútneho prevozu na vyššie pracovisko do Bratislavy, lebo zomiera,“ hneval sa Ľubomír. „Keď Ninku bratislavskí lekári po prevoze k nim videli, tak plakali s nami. V takom žalostnom stave už bola. A lekár Babala, ktorý ju desať hodín operoval a bola jeho miláčikom, nedokázal za nami prísť a povedať, že zomrela,“ vraví s obrovským smútkom v hlase mama Dana.

Ľubomírovi sa pri rozprávaní smutného Ninkinho príbehu neraz rozkotúľali po tvári slzy. Zdroj: Glob.sk/juh

Smútil aj lekár

Práve s operujúcim lekárom sa spája historka, ktorá vtláča Ninkiným rodičom aj po dlhých rokoch do očí slzy. „Iba pár hodín po tom, ako dcérka zomrela, prišla za nami jedna pani a povedala, že je manželka toho lekára, ktorý ju operoval. Poslala ho vraj do obchodu na nákup, aby prišiel na iné myšlienky, no on sa vrátil po štyroch hodinách a v ruke miesto nákupu držal plyšového krtka, lebo Ninka v televízii s obľubou pozerávala rozprávky o krtkovi,“ porozprával otec dievčatka.

Podľa slov Ľubomíra sa obe obvinené lekárky odvolali, ich odvolanie však bolo zamietnuté. „Z Ninkinej smrti musí byť niekto potrestaný a my sme dali navyše oznámenie aj na primára Š., ktorý vedel, čo sa mu na oddelení deje, a aké lekárky majú službu. Teda, že jedna je v skúšobnej dobe a druhá neatestovaná. Podľa neho všetko dodržali, akurát naša dcérka im tri týždne pred jej siedmimi narodeninami zomrela,“ dodáva Ľubomír na záver smutného príbehu, ktorého priebeh budeme sledovať.

Galéria
Jedna z posledných spoločných fotiek Ninky (†6) a jej rodiny. Zdroj: Archív ĽCH
„Toto je naše milované dievčatko, ktorému lekári nedopriali žiť spolu s nami,“ ukazuje Ninkina mama Dana. Zdroj: Glob.sk/juh
Dana vždy pri príchode k hrobu svojej milovanej dcérky, ale aj pri odchode, pohladí jej fotku. Zdroj: Glob.sk/juh
Ninka (†6) bola milé a usmievavé dievčatko, ktoré sa tešilo zo života. Žiaľ, svojich siedmich narodením sa nedožila. Zdroj: Archív ĽCH
Hrob, v ktorom Ninka (†6) odpočíva je krásne upravený a je na ňom veľa kvetov, srdiečok a anjelikov.
Bibiana môže svojou sestričku navštevovať už len na cintoríne. Na príčine, prečo zomrela, sú zrejme lekári, ktorí sa jej mali nedostatočne venovať. Dosvedčujú to aj znalecké posudky vypracované certifikovanou znaleckou organizáciou Forensic. Zdroj: Archív ĽCH
V dcérkinom chorobopise je vidieť nielen to, aké chyby lekári v Trenčíne spravili, ale i to, ako sa ich snažili po jej smrti zakamuflovať,“ ukazuje Ninkin otec Ľubomír. Zdroj: Glob.sk/juh
Vyšetrovatelia pri podávaní obžaloby na dve lekárky vychádzali aj z Ninkinho chorobopisu, kde boli navyše dodatočne urobené zápisy. Zdroj: Glob.sk/juh
Krajská prokuratúra v Trenčíne prvé trestné oznámenie na obe lekárky v trenčianskej nemocnici zamietla ako nedôvodné. Zdroj: Glob.sk/juh
Generálny prokurátor nariadil opätovné prešetrovanie Ninkinej smrti až na základe listu od Komisárky pre deti Viery Tomanovej. Zdroj: Glob.sk/juh
Ani tieto indikácie (zvýraznené žltým), neprinútili lekárky v trenčianskej nemocnici lepšie sa postarať o malé dievčatko, ktoré napokon po niekoľkých hodinách zomrelo. Zdroj: Glob.sk/juh
Ninkina mama Dana si musela za jednodňový pobyt v nemocnici zaplatiť 11,30 eura a za obed 2,70 eura. Zdroj: Glob.sk/juh
Až na základe Ľubomírovho vyžiadania mu trenčianska nemocnica poslala množstvo infúzií a liekov, ktoré jeho dcérke pred smrťou počas jej hospitalizácie podávali. Zdroj: Glob.sk/juh
Polícia začala lekárky Janu B. a Silviu S. trestne stíhať za prečin usmrtenia 15. októbra 2018. Zdroj: Glob.sk/juh
Dana s Ľubomírom chodia k Ninkinmu hrobu aj s ich staršou dcérou Bibiankou. Zdroj: Archív ĽCH
Ninka (†6) bola milé a usmievavé dievčatko, ktoré sa tešilo zo života. Žiaľ, svojich narodením sa nedožila. Zdroj: Archív ĽCH
Ninka (†6) bola milé a usmievavé dievčatko, ktoré sa tešilo zo života. Žiaľ, svojich narodením sa nedožila. Zdroj: Archív ĽCH
Ninka (†6) bola milé a usmievavé dievčatko, ktoré sa tešilo zo života. Žiaľ, svojich siedmych narodením sa nedožila. Zdroj: Archív ĽCH
Ninka (†6) naposledy vydýchla iba tri týždne pred oslavou svojich narodenín. Zdroj: Archív ĽCH
navigate_before
navigate_next