Politika Top Zahraničné

Nezávislosť sa odkladá. Katalánci chcú najskôr dialóg s Madridom

BARCELONA – Katalánsky regionálny prezident Carles Puigdemont v utorok na zasadnutí katalánskeho parlamentu nevyhlásil nezávislosť regiónu, napriek tomu, že to bol podľa španielskych médií aj politikov jeden z možných scenárov.

Puigdemont vyhlásil, že výsledky referenda o nezávislosti Katalánska, ktoré sa konalo 1. októbra, ho síce k vyhláseniu samostatnosti oprávňujú, ale napriek tomu to zatiaľ nespraví.

Chcú sa rozprávať s vládou

„Odkladáme vyhlásenie nezávislosti o niekoľko týždňov, pretože chceme rozumný dialóg a vyjednávanie so španielskym štátom,” vyhlásil Puigdemont na zasadnutí katalánskeho parlamentu.

„Nie sme blázni, nie sme rebeli, sme len normálni ľudia, ktorí chcú hlasovať,” povedal Puigdemont, ktorý tvrdo kritizoval španielsku vládu za jej kroky proti katalánskemu refendu.

Chceli referendum ako v Škótsku

„Všetko, čo chceme, je referendum, aké mali v Škótsku, kde obom stranám bolo umožnené prezentovať svoje názory. Nám bolo toto právo upreté, vždy znovu a znovu,” povedal Puigdemont s tým, že Katalánci chceli o samostatnosti hlasovať už osemnásťkrát a nikdy im to nebolo umožnené.

V referende o nezávislosti Katalánska sa 1. októbra vyslovilo za nezávislosť 92 percent Kataláncov, hoci účasť bola len 43-percentná. Španielska centrálna vláda, ktorá sa konaniu referenda snažila všemožne zabrániť, proti Kataláncom vyslala policajtov a pri brutálnych policajných zásahoch v deň referenda utrpelo zranenia takmer tisíc ľudí.

Foto: SITA