Domáce GPlus Regióny Spoločnosť Top

Neviete čo so stromčekom po Vianociach? Mestá majú jednoduché riešenie

Zdroj: TASR / Henrich Mišovič

BRATISLAVA – Sviatky hojnosti a pokoja sú už na konci. Veľa z vás má však ešte stále doma rozložený vianočný stromček a nevie, čo s ním po Vianociach robiť. Ak vás trápi už opadané ihličie na dlážke, prinášame vám niekoľko praktických rád, ako sa správne a ekologicky zbaviť použitého vianočného stromčeka.

 

Pokiaľ ste počas sviatkov zvolili variant umelého stromčeka, máte po strarostiach. Jednoducho ho stačí len odzdobiť a opäť skryť do škatule, kde bude rok vyčkávať na svoju chvíľu. Iné je to však so živými stromčekmi. Ak sa ho potrebujete zbaviť, narazíte hneď na niekoľko problémov.

Pokiaľ v dobrej vôli zamýšľate odvliecť použitý vianočný stromček do lesa, toto riešenie sa neodporúča. Lesná zver by si možno pochutila, avšak môže sa stať, že zabudnete na vianočnú ozdobu či háčiť. Vtedy si môže zver ublížiť. ,,Vianočné stromčeky z domácností nie sú vhodné ako materiál pre zvieratá, pretože môžu obsahovať rôzne zvyšky ozdôb a háčikov. Preto nie je vhodné prinášať ich do zoo, alebo odhadzovať v prírode,” potvrdil pre Glob.sk hovorca Lesov SR Pavel Machava.

V zoologickej záhrade skutočne nepochodíte. Vianočné stromčeky totižto neprijímajú už niekoľko rokov. V minulosti ste mohli zaniesť vyslúžené živé stromčeky zvieratám, ktoré si na nich brúsili zuby. Dnes je všetko inak. ,,Stromčeky absolútne neberieme, pretože ich nemáme dať akým zvieratám na okus a ani na kŕmenie,” skonštatovala Milena Martinská z bratislavskej ZOO.

Ani v Bojnicich sa už svojho stromčeka nezbavíte. ,,Brávame len od predajcov nepoužité vianočné stromčeky, tam nie je problém. Použité už bohužiaľ nezbierame. Na stromčekoch zostávali ozdoby, ktoré sú nebezpečné pre zvieratá,” povedala hovorkyňa ZOO Bojnice Simona Kubičková.

Použité vianočné stromčeky nevracajte do lesa a ani ich nenoste do ZOO. Zdroj: TASR / Pavol Zachar

Likvidáciu nechajte na mesto

Najednoduchší spôsob, ako sa rýchlo a bez starostí zbaviť vianočného stromčeka, je nechať ho jednoducho vedľa kontajnera. O zvyšok sa postará mesto. Väčšina veľkých miest organizuje každoročne hromadný zvoz nepotrebných vianočných stromčekom.

V Bratislave sa o odvoz stromčekov tradične postará mestská spoločnosť Odvoz a likvidácia odpadu (OLO). Stromček ale musí byť odzdobený. Pravidlá pre zber sú však rozdielne. Pre bytové domy platí, že stromčeky musia byť uložené ku kontajnerovému stojisku. Obyvatelia rodinných domov zasa musia uložiť stromčeky k najbližšiemu stojisku na triedenie odpadu. Hromadný odvoz sa bude organizovať od 7. januára do 31. marca 2019. Rovnako ako živý, tak aj umelý stromček môžete bezplatne odovzdať aj priamo v zbernom dvore.

Bratislavská spoločnosť radí ako sa správne zbaviť vianočného odpadu. Zdroj: olo.sk

Aj mesto Trnava má zazmluvnenú spoločnosť FCC Environment, ktorá sa postará o opotrebované vianočné stromčeky.  ,,Odoberať bude očistené stromčeky od ozdôb z rodinnej zástavby v dňoch 12. januára a 26. januára. V sídliskách priebežne po 6. januári, “ povedal pre Glob.sk hovorca mesta Pavol Tomašovič. Stromčeky následne poputujú do miestnej kompostárne, kde budú spracované. Trnava tiež ponúka možnosť osobne odniesť vianočný stromček do zberných dvorov.

Vianočné stromčeky zmiznú aj zo sídlisk mesta Trenčín. ,,Zbierať sa začnú 7. 1. 2019 a potom vždy v utorok a vo štvrtok až do 14. 2. 2019,” uviedla hovorkyňa mesta Eva Mišovičová. O odvoz zo stanovíšť kontajnerov sa postará Mestské hospodárstvo a správa lesov Trenčín. Stromčeky skončia na mestskom kompostovisku.

Mesto Žilina bude aj tento rok postupovať pri zbere vianočných stromčekov tradične. ,,Obyvatelia sídlisk môžu po sviatku Troch kráľov ukladať stromčeky na jedno miesto pri stojiskách na kontajnery. Následne sa prostredníctvom spoločností dodávajúcich údržbu zelene, a správcov zelene, T+T, a.s. a MGM, Žilina s.r.o. odvezú,” spresnil hovorca Žiliny Pavol Čorba. Môžete ich tiež bezplatne odovzdať do zberne odpadov, ktorá sa nachádza pri skládke tuhého komunálneho odpadu v Považskom Chlmci. Aj v tomto prípade je likvidácia vianočných stromčekov ekologická. Stromčeky sa štiepkujú a štiepka sa kompostuje.

Vyslúžilé vianočné stromčeky umiestnite k stanovištiam nádob na komunálny odpad.  Zdroj: TASR / Pavol Zachar

So zberom vianočných stromčekov sa v Banskej Bystrici začne po sviatku Troch kráľov raz za týždeň. Následne sa budú v ďalšom mesiaci odvážať podľa potreby. ,,Obyvatelia ich môžu po zbavení vianočných ozdôb ukladať k nádobám na zber komunálneho odpadu, odkiaľ budú odovzdané na skompostovanie,” dodala hovorkyňa Dominika Smoleňová.

V Košiciach sa o poriadok v uliciach postará spoločnosť KOSIT, ktorá si na mušku zoberie všetky vianočné stromčeky, ktoré budú odložené pri kontajneroch. Tento zelený odpad bude odvezený do Kompostárne mesta Košice, kde bude náležite spracovaný. Zber odštartujú 8. januára. Spoločnosť KOSIT tiež radí ako sa správne zbaviť umelých vianočných stromčekov.  ,,Umelé stromčeky, ktoré už doslúžili môžu obyvatelia rovnako vykladať na kontajneroviská prípadne minimalizovať ich objem a vytriediť do žltej nádoby na  plasty a drobné kovy,” uvádza zberová spoločnosť KOSIT.

*Ostatné krajské mestá nám zatiaľ odpoveď neposkytli. Článok budeme o ich stanoviská aktualizovať.

Použité stromčeky poputujú na kompostovisko. Zdroj: TASR / Henrich Mišovič