Zahraničné Politika

Izraelským premiérom chce byť Ganc, odmieta vstúpiť do vlády vedenej Netanjahuom

Líder izraelského centristického bloku Modrá a biela Benny Ganc prichádza na vyhlásenie 19. septembra 2019 v Tel Avive. Zdroj: TASR/AP

JERUZALEM – Líder izraelského centristického bloku Modrá a biela Benny Ganc vo štvrtok uviedol, že chce byť predsedom prípadnej vlády širokej jednoty. Odmietol tak ponuku premiéra Benjamina Netanjahua vytvoriť vládu širokej koalície pod Netanjahuovým vedením, informovala agentúra Reuters.

 

“Nevstúpime do koalície vedenej Netanjahuom,” povedal Moše Jaalon, jeden z lídrov centristickej strany Modrá a Biela.

Benny Ganc vo štvrtok podľa agentúry AFP vyhlásil, že vzhľadom na výsledok volieb by mal byť premiérom on. Zdôvodnil to tým, že Modrá a biela v sčítaní hlasov odovzdaných vo voľbách vedie nad Netanjahuovou stranou Likud.

Gancova strana súčasne vyslovila podozrenie, že zo strany Netanjahua ide o falošnú hru a chce na Modrú a bielu zvaliť zodpovednosť za prípadné vypísanie ďalších parlamentných volieb v Izraeli – v poradí tretích v tomto roku.

Netanjahu predtým Gancovi navrhol, aby sa čo najskôr stretli a “bez (kladenia si) podmienok pracovali na vytvorení širokej jednotnej vlády zastupujúcej všetkých, ktorí veria v židovský demokratický Izrael,” uviedol denník The Times of Israel.

Podľa novín Haarec Netanjahu navrhol, aby sa s Gancom stretli ešte v priebehu štvrtka.

Denník dodal, že nie jasné, čo Netanjahu myslel pod kladením si podmienok, keďže strana Likud už absolvovala predbežné rokovania s potenciálnymi koaličnými partnermi.

Netanjahu a Ganc sa spoločne objavili na verejnosti

Benjamin Netanjahu sa vo štvrtok pri pamätníku zosnulého izraelského prezidenta Šimona Peresa stretol s lídrom centristického bloku Modrá a biela Bennym Gancom.

Netanjahu a Ganc sa na verejnosti spoločne objavili prvýkrát od utorkových predčasných volieb, pričom si aj podali ruky.

Obidve politické strany sa už medzičasom stretli so svojimi potenciálnymi politickými spojencami z menších strán blízkej hodnotovej orientácie.

AP napísala, že pozornosť sa čoskoro plne sústredí na prezidenta Reuvena Rivlina. Ten bude totiž v nadchádzajúcich dňoch viesť konzultácie so všetkými parlamentnými stranami a vyberie kandidáta, ktorý podľa jeho názoru má najväčšiu šancu zostaviť stabilnú koalíciu.

Poverený kandidát bude mať na zostavenie koalície a vlády 42 dní. Ak sa mu to nepodarí, prezident poverí touto úlohou iného kandidáta, ktorý bude mať k dispozícii 28 dní.

Ak aj on bude neúspešný, prezident môže touto úlohou poveriť iného poslanca parlamentu alebo vypísať nové voľby. Táto situácia však v dejinách Izraela ešte nikdy nenastala, upozornila AP.

V príhovore pri Peresovom pamätníku Rivlin vo štvrtok prisľúbil, že urobí všetko pre to, aby zabránil konaniu v poradí tretích parlamentných volieb v Izraeli v priebehu jedného roka.

V utorkových voľbách sa vopred očakával veľmi tesný súboj hlavných politických strán – pravicového Likudu premiéra Netanjahua a centristickej koalície Modrá a biela, čo sa aj potvrdilo.

Mnohí Izraelčania voľby vnímali aj ako referendum o Netanjahuovi, ktorý je síce najdlhšie pôsobiacim predsedom vlády v histórii židovského štátu, ale jeho povesť v posledných rokoch poznačilo vyšetrovanie viacerých korupčných káuz týkajúcich sa jeho samého alebo jeho manželky Sary.

Počas kampane sa Netanjahu prezentoval ako skúsený štátnik, ktorý ako jediný je schopný previesť Izrael cez množstvo výziev.

Ganc zasa Netanjahua vykresľoval ako politika, ktorý spoločnosť rozdeľuje a poburuje svojimi škandálmi. Voličom sa núkal ako dôstojná alternatíva a človek, ktorý dokáže upokojiť situáciu na politickej scéne v Izraeli.