Regióny Žilina

Nešťastie v Tatrách. Turistov zasiahol blesk, hlásia mŕtvych aj zranených

Zdroj: FB / Vrtuľníková záchranná a zdravotná služna - ATE

ŽIAR (TASR/SITA)– Jeden z turistov, ktorých vo štvrtok v Západných Tatrách zasiahol blesk, neprežil. Zranené sú ďalšie dve osoby, z toho jedna ťažko a druhá ľahko. Informáciu TASR poskytol riaditeľ Horskej záchrannej služby (HZS) Jozef Janiga.

“Zranené osoby momentálne transportujú do nemocníc, resp. jedna už je v nemocnici,” doplnil Janiga. Podľa aktuálnych informácií z oficiálnej webovej stránky horských záchranárov najskôr požiadala o pomoc česká turiska, ktorá bola s kolegom na vrchole Baníkova. “Oboch ich zasiahol blesk, pričom žena utrpela poranenie dolnej končatiny a kolegu zhodila tlaková vlna do Baníkovského kotla,” uvádza HZS.

Horskí záchranári požiadali o súčinnosť posádku Vrtuľníkovej záchrannej zdravotnej služby (VZZS), ktorá smerovala do Žiarskej doliny. Pri pacientke pomocou navijaka vysadili horského záchranára, ktorý jej poskytol neodkladnú zdravotnú starostlivosť a pripravil ju na letecký transport. Pacientovi v Baníkovskom kotli už lekár VZZS nedokázal pomôcť. “Pri páde niekoľko sto metrov utrpel poranenia nezlučiteľné so životom,” doplnili horskí záchranári.

Pacientku následne letecky transportovali do doliny, odkiaľ pokračovala terénnym sanitným vozidlom do nemocnice. Počas prvej záchrannej akcie požiadali o pomoc aj slovenskí turisti, ktorí sa taktiež nachádzali na hrebeni Západných Tatier v oblasti Pachole. Tam blesk zranil slovenského turistu, ktorý bol krátkodobo v bezvedomí a paralyzovaný. Horskí záchranári požiadali o súčinnosť posádku VZZS zo Žiliny, ktorá spoločne so záchranárom HZS smerovala na hrebeň. Pacientovi na mieste poskytli neodkladnú zdravotnú starostlivosť a letecky ho transportovali do nemocnice.

Horskí záchranári momentálne pozemne transportujú telesné pozostatky nebohého turistu do Žiarskej doliny. Do obidvoch záchranných akcií bolo nasadených 50 horských záchranárov zo štyroch oblastných stredísk a dve posádky leteckých záchranárov VZZS.

Blesky zabíjali aj v Poľsku

Blesky v rôznych častiach Tatier zabili štyroch ľudí a viac ako 89 zranili. Informovala o tom hovorkyňa poľských leteckých záchranárov. Kinga Czerwinska pre TVN24 uviedla, že blesky zasiahli niekoľko častí horského masívu Giewont a ďalšie oblasti Tatier. Niektorých zranených transportovali helikoptérou do nemocnice v meste Zakopané, ďalších zas previezli do iných nemocníc. Svedkovia potvrdili, že búrka sa objavila bez varovania. Miestne úrady predtým vyhlásili, že medzi zosnulými je aj dieťa. “Medzi obeťami na životoch je jeden na slovenskej strane Tatier a štyria na poľskej strane Tatier. Ranených je už viac ako 89 osôb, viacerí v kritickom stave. Medzi smrteľnými úrazmi sú aj deti, 10 ročné dievča a 13 ročný chlapec,” píše sa na facebookovskej stránke Tatry.