Banská Bystrica Regióny Top Žiar nad Hronom

Nešťastie dvoch osirelých sestričiek. Zavraždili im mamu, teraz prídu aj o strechu nad hlavou

Brutálne zavraždenú Evu († 28) chodia jej dve dcérky navštevovať už iba na cintorín do Novej Bane. Zdroj: Glob.sk/juh

NOVÁ BAŇA/OROVNICA – Život sa s nimi vôbec nemazná. Brutálna vražda, ktorá sa stala vo februári roku 2017 v jednom z banskobystrických penziónov otriasla celým Slovenskom. Miroslav Štolc vtedy 59 ranami nožom do hlavy, šije a ramien usmrtil Evu Králičekovú († 28) z Novej Bane. Po nešťastnej mladej žene zostali dve dievčatká, ktoré si po jej smrti zobral k sebe ich biologický otec. Zdalo sa, že o malé sestričky bude dobre postarané, lenže ostatné dni ukazujú, že to tak zrejme nebude a celá ich nová rodina môže prísť o strechu nad hlavou!

Hrozná tragédia sa stala 19. februára v jednom z penziónov na banskobystrickom sídlisku Radvaň. Eva († 28) bola Miroslavovou novou priateľkou. Na slobode bol iba necelých sedem mesiacov po tom, ako ho podmienečne prepustili z výkonu 23-ročného trestu za vraždu tehotnej priateľky. „Boli spolu tri či štyri mesiace. Na začiatku bol medzi nimi akýsi partnerský vzťah, na konci však už nie, lebo Evka ho brala už len ako kamaráta, ba chcela od neho úplne odísť. Akoby mala o ňom nejaké pochybnosti,“ povedala rodina nebohej. Žiaľ, mladá žena už svoj krok spraviť nestihla, pretože Miroslav ju nemilosrdne dobodal.

Miroslav Štolc bol ako vraždiace monštrum, ktoré brutálne znieslo zo sveta dve mladé ženy. Zdroj fb

Po brutálnych ranách nožom ženu ešte uškrtil

Deň pred vraždou boli Miroslav s Evou v Banskej Bystrici, z ktorej sa vrátili k nej do Novej Bane. Druhý deň popoludní ho išla iba na otočku zaviesť naspäť do krajského mesta, odkiaľ sa ale už živá nevrátila. Miroslav ju v penzióne, kde sa predtým ubytovali, podľa polície brutálne zavraždil. Eva mala na tele až 59 bodnorezných rán v oblasti hlavy, krku, kľúčnej kosti, pleca, ramena, na rukách a prstoch. Na mieste svojím zraneniam podľahla. Vražedným nástrojom bol malý nožík s vývrtkou. Po svojom strašnom čine sa zakrvavený Miroslav dôkladne umyl, prezliekol a vybral do Tesca kúpiť si jahody a nealkoholické pivo. Ešte v ten deň sa ale sám vybral na políciu, aby sa udal. Štolca mala k brutálnej vražde podľa vlastných slov vyprovokovať samotná Eva, ktorá ho údajne nazvala kriplom. Po týchto jej slovách mal zobrať do rúk kus látky ležiacej blízko neho, zozadu ju mal hodiť Eve okolo krku a mal ju uškrtiť. Prekvapenú ženu mal ďalej vytiahnuť na posteľ, posadiť sa na jej stehná, aby sa mu nemohla vyšmyknúť, a malým nožom ju mal ako zmyslov zbavený bodať do tváre, krku i rúk, ktorými sa zúfalo bránila. Napokon ju mal, zrejme už mŕtvu, ešte uškrtiť! Polícia ju našla ležať dobodanú a nahú, zakrytú len plachtou na posteli v kaluži krvi.

Evin vzťah s Miroslavom sa skončil najhoršie ako len mohol. Brutálnou vraždou matky dvoch detí, za ktorú beštia v ľudskej koži z basy už do konca svojho života nevyjde. Zdroj. Archív

Osudné pozvanie do domu

Zverstvá, aké mal Miroslav na Eve spáchať, sa pred súdom snažil vysvetľovať najmä tým, že k jeho ohavnému činu bol vlastne vyprovokovaný. „Evina mama sa mi vyhrážala, že s jej dcérou nebudeme mať intímny vzťah, pričom stále chcela odo mňa nejaké peniaze. Dokonca mi hovorila, že ma dostane naspäť do basy. Tá rodina ma finančne využívala a vydierala,“ bránil sa Miroslav na súde. S Evou sa spoznali tak, že po podmienečnom prepustení z väzenia sa cez sociálnu sieť skontaktoval s matkou svojho kamaráta z basy – Petra Králičeka. Práve ona mala Štolca pozvať k sebe domov do Novej Bane, kde sa spoznal aj s Petrovou sestrou Evou. Tá bola rozvedená, a tak sa mu s ňou rýchlo podarilo nadviazať kamarátsky a postupne i intímny vzťah. Ako sa neskôr ukázalo, bola to tá najväčšia chyba v jej živote. Sudca napokon poslal Miroslava do basy na doživotie bez možnosti predčasného prepustenia. Trest sa mu však zdal neprimerane prísny, preto podal proti nemu odvolanie. Pri odchode zo súdnej siene však mal na perách úsmev. Ten mu z nej zrejme neskôr zmizol, pretože odvolací senát mu ho potvrdil.

Eva († 28) sa namiesto lásky a šťastia v črtajúcom sa novom vzťahu dočkala 59 bodnorezných rán a smrti. Zdroj. fb

Nepokojný spánok akoby predzvesť tragédie

Hrôzu, ktorú Eva pri vražednom besnení prežívala, zrejme vycítili doma aj jej dve milované dievčatká. Najmä staršia Evka, ktorá to dala najavo ako prvá. „Nevieme prečo, no obe začali večer plakať. Evka dokonca od pol druhej v noci do nejakej tretej rána volala Maminka, vráť sa! Maminka, vráť sa!,“ spomínala so slzami v očiach príbuzná oboch sirôtok. Malá Evka zaspala až okolo štvrtej nad ránom po sľuboch, že keď sa zobudí maminka bude pri nich. Žiaľ, nebola, lebo v tom čase už bola mŕtva. Evke sa ráno dokonca nechcelo ísť ani do školy, pretože chcela počkať na mamu. Príbuzní jej napokon museli povedať, že mama mala autohaváriu a je už  v nebíčku. Po Evinej smrti si obe dievčatká, Evku aj Robku, vzal k sebe ich biologický otec Róbert, ktorý s nebohou predtým žil ako druh. „Majú spolu pekný vzťah, takže to bude to najlepšie riešenie,“ vraveli zronení príbuzní.

Brutálne zavraždená Eva († 28) je pochovaná na cintoríne v Novej Bani. Zdroj: Glob.sk/juh

Sirôtky si vzal k sebe ich biologický otec

Dve dievčatká Evka (13) aj Robka (12), ktoré prišli v jednom okamihu o svoju milovanú mamičku, sa museli odrazu vysporiadať nielen s jej stratou, ale aj so zmenou svojich životov. „To, že išli k nám bolo pre nich to najlepšie riešenie a obaja sme ani na chvíľu nezapochybovali, že to spravíme,“ povedala pri našej návšteva Simona, nová družka otca dievčatiek. Spolu s Róbertom vychovávali už dve deti a tretie bolo na ceste. „Malý sa narodil iba pár týždňov po tom, ako k nám obe dievčatká prišli, takže teraz máme odrazu spolu až päť detí,“ usmeje sa Simona, podľa ktorej slečny často na svoju maminku spomínajú. „Vždy sú pri tom veľmi smutné, ale my sa im snažíme jej lásku aspoň trochu vynahradiť. Našťastie, s našimi deťmi obe vychádzajú veľmi dobre,“ vraví náhradná mama dievčatiek. „Stáva sa, že keď kuchtím, tak mi hovoria, že toto im varila aj ich mamina, hoci niečo robila ináč, a že jej pri tom pomáhali. A veru neraz pomáhajú i mne,“ pridá Simona milú príhodu z ich kuchyne. Ako sama povedala, obom dievčatám mama chýba a vždy chýbať bude.

Evine († 28) dcérky Evka (vpravo) a Robka sa rukou brutálneho vraha Miroslava v okamihu stali polosirôtkami. Zdroj: fb

Z podnájmu budú musieť odísť, nevedia ale kam

Róbert so svojou rodinou žil najskôr v malom železničnom domčeku pri trati v Orovnici, ten ale neskôr, keď mu pribudli obe polosirôtky, vymenili na byt, ktorý im na podnájom poskytla riaditeľka školy v neďalekej Tekovskej Breznici. „Za to sme jej všetci veľmi vďační, pretože tu by sme sa určite nepomestili,“ pridá Helena, ktorá je Simoninou mamou a predtým s Róbertom bývali spolu s ňou a jej rodinou. Žiaľ, teraz to vyzerá tak, že relatívne idylický život Róberta a jeho päť detí sa na konci prázdnin zrejme rapídne zmení. A to najmä preto, že by sa mali z ich prenajatého bytu v škole vysťahovať. „Pani riaditeľka by nás v ňom rada ešte nechala, no má v ňom byť škôlka, takže ho budeme musieť opustiť. Kam pôjdeme, tak to naozaj netušíme,“ povzdychne si Simona.

Rodina sa pokúšala aj o získanie sociálneho bytu, narazili však na zdanlivo neriešiteľný problém. „Nedostali sme ho preto, lebo ja som na materskej a Robo nemá prácu na trvalý pomer a ani nepodniká, takže nemal ako doložiť stabilný príjem,“ vraví sklamane Simona a dodáva: „A keďže nie sme s Robom manželia, on tu nemá ani trvalé bydlisko, ktoré vlastne nemá nikde, nedajú nám ani pôžičku. Nedostal by ju ale aj tak, a to kvôli tej práci bez trvalého pomeru, hoci tam, kde robí, zarobí celkom dobre. Takže keď od nás pýtali pri snahe o pôžičku jeho výplatnú pásku a zamestnanecký pomer, nemal im čo predložiť.“ Podľa Simony im tak so všetkými deťmi zrejme zostane ísť azda iba niekam pod most. „Istým riešením by bolo, keby sme niekde blízko Orovnice alebo Tekovskej Breznice dostali parcelu, na ktorej by sme si svojpomocne postupne postavili domček. Na kúpu už hotového totiž nemáme peniaze,“ skonštatovala zúfalá Simona. Polosirôtky Evka a Robka teda po tragickej smrti ich maminy našli nový domov pri ľuďoch, ktorí ich majú veľmi radi, kde ale bude ich nová rodina po lete bývať, si zatiaľ netrúfa povedať nikto.

Z basy sa rozhodnutím súdu Miroslav už nikdy nedostane. Zdroj: fb

Miroslavove brutálne činy

1990 – Zuzanu (19) si ako priateľku našiel Miroslav v čase, keď bol ženatý a mal 2 malé deti. Keď sa s ním chcela rozísť, vyhrážal sa jej, že ju uškrtí, pomelie v mlynčeku na mäso a poleje kyselinou. Poslednú vyhrážku aj splnil a kyselinou jej spôsobil ťažké poleptanie tváre a rúk. Súd ho neskôr odsúdil na 6 rokov nepodmienečne.

1993 – z väzenia sa vrátil na podmienku a jeho manželka s ním zostala opäť tehotná.

1999 – našiel si ďalšiu milenku, gymnazistku Evu († 18), ktorá s ním otehotnela. Nie raz ju brutálne zbil a jedného dňa na polícii oznámil, že v skrini jeho bytu je ľudské telo. Bolo to práve nahé telo tehotnej gymnazistky.

2000 – Miroslava za Evinu († 18) vraždu poslal súd za mreže na 23 rokov.

júl 2016 – po 17 rokoch ho prepustili z basy na podmienku.

február 2017 – Miroslav po siedmich mesiacoch na slobode vraždil opäť, tentokrát bola obeťou matka dvoch detí Eva († 28) z Novej Bane

Galéria
Týmto malým nožíkom Miroslav zavraždil Evu († 28), ktorej uštedril 59 bodnorezných rán a napokon, zrejme už mŕtvu, ju ešte uškrtil. Zdroj: PZ
Polícia našla na mieste činu zakrvavenú posteľ a pod paplónmi zakryté dobodané telo už nebohej Evy († 28). Zdroj: PZ
Miroslav sa pred súdom bránil, že k brutálnemu činu ho vyprovokovala nielen samotná Eva, ale i jej rodina. Zdroj: Archív
Zakrvavený nôž Miroslav po svojom brutálnom čine nechal položený na stole a šiel do supermarketu kúpiť si jahody a nealkoholické pivo. Zdroj: PZ
Na prvý pohľad vyzerá Miroslav Štolc ako normálny chlap. Žiaľ, za to, čo spravil trom ženám si iné pomenovanie ako ľudské monštrum nezaslúži. Zdroj: fb
navigate_before
navigate_next