Domáce Kauzy Parlamentné voľby Politika Spoločnosť

Nespokojní farmári zakladajú stranu, od septembra budú zbierať podpisy

Zdroj: TASR /Jaroslav Novák

BRATISLAVA – Na obzore je ďalšia politická strana. Tentoraz ju chcú založiť nespokojní farmári, ktorí v minulosti verejnosť zaujali sporom s ministerkou Gabrielou Matečnou, ale aj traktorovými protestmi. Počas posledných týždňov hovorili o budúcnosti v politike a dnes konečne prezradili viac. 

 

“V septembri štartujeme zber podpisov na registráciu strany,” potvrdil Patrik Magdoško, člen prípravného výboru novovznikajúcej strany s názvom “Máme toho dosť! “. Spolu s Františkom Oravcom a Jaroslavom Jánošom sú v prípravnom výbore. Chcú vraj hovoriť najmä o agroproblematike, voličom však vraj ponúknu aj viac. Hovoriť vraj budú aj o životnom prostredí ale aj o korupcii.

V súvislosti s farmármi sa špekulovalo o viacerých alternatívach. Ako sami priznali, o svojej politickej budúcnosti rokovali so stranou Za ľudí, s OĽaNO, ale aj s KDH. Nakoniec sa však rozhodli ísť vlastnou cestou a založiť si svoju stranu. Na jej vznik potrebujú zozbierať minimálne 10 – tisíc podpisov.

Objavili sa po Kuciakovej smrti

Farmári sa začali na verejnosti objavovať po smrti Jána Kuciaka. Posledný článok zavraždeného novinára bol totiž o mafii na východnom Slovensku. Novinári po jeho smrti taktiež šli na východ a vypočuli si príbehy o “slovenskej mafii”, ktorá berie dotácie na parkoviská či na pôdu, ktorú neobrába.

Farmári vtedy po prvýkrát prišli na traktoroch do Bratislavy, o rok svoj počin zopakovali opäť. Tentoraz však obrovskými strojmi zablokovali Most SNP. Neboli totiž spokojní s výsledkami rokovania vlády, na ktoré ich prizval Peter Pellegrini. Neskôr sa zúčastnili aj spomienkového zhromaždenia Za slušné Slovensko k ročnému výročiu vraždy Kuciaka a jeho priateľky.

Majú za sebou tiež niekoľko kontroverzných počinov, tento rok napríklad vykydali hnoj pred Poľnohospodársku platobnú agentúru. Hnoj vykydali aj do základov Dankovho stožiara pred NRSR.

Galéria
Farmári protestujú pred PPA. Zdroj: Glob.sk/Peter Korček
Farmári protestujú pred PPA. Zdroj: Glob.sk/Peter Korček
Farmári protestujú pred PPA. Zdroj: Glob.sk/Peter Korček
Farmári vystúpili aj na proteste Za slušné Slovensko. Zdroj: Glob.sk
Na snímke protestujúci farmári vysypali hnoj pred budovu Pôdohospodárskej platobnej agentúry (PPA) v Bratislave 22. februára 2019. FOTO TASR – Jaroslav Novák
Zdroj: Glob.sk
Zdroj: Glob.sk
Na snímke zástupcovia protestujúcich slovenských farmárov poèas prijatia v rámci 142. schôdze vlády SR 20. februára 2019 v Bratislave. FOTO TASR – Pavel Neubauer
Na snímke traktory protestujúcich farmárov z celého Slovenska prišli pred Úrad vlády v Bratislave Zdroj: TASR – Jaroslav Novák
Zdroj: Glob.sk
Farmári vo februári 2019 zablokovali Bratislavu. Zdroj: Glob.sk
Farmárov na vláde prijal premiér aj ministri. Zdroj: Glob.sk
Zdroj: Glob.sk
Na snímke traktory protestujúcich farmárov z celého Slovenska pred Prezidentským palácom v Bratislave 19. februára 2019. FOTO TASR – Jaroslav Novák *** Local Caption *** Prezidentský palác
navigate_before
navigate_next