Domáce Politika Top

Nespokojná Čaputová. Na voľbu ústavných sudcov, ktorú predvádza parlament, už nemá slov

Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

BRATISLAVA – Prezidentka Zuzana Čaputová nemá po včerajšej voľbe kandidátov na sudcov Ústavného súdu dôvod na radosť. Úsmev jej skrivili poslanci, ktorí opäť nezvolili dostatočný počet uchádzačov. Chaos okolo voľby tak nezažil iba exprezident Andrej Kiska, ale aj novozvolená hlava štátu. Na premiéru okolo vymenovania ústavných sudcov si bude musieť ešte nejaký ten čas počkať.

 

Poslanci sa včerajšou voľbou kandidátov na ústavných sudcov zase raz ukázali. Ani na štvrtýkrát sa im nepodarilo zvoliť dostatočný počet kandidátov. Zo šiestich uchádzačov zvolili iba jedného – Radoslava Procházku. Parlament tak opäť nedokázal voľbu dotiahnuť do finále. Zákonodarcovia pritom pred hlasovaním avizovali, že sú pripravení voliť. Čo sa teda stalo, nie je nikomu jasné. Mnohí poslanci sa vyjadrili, že bolo viacero pokazených lístkov, kde boli označené mená, ktoré mali nádej byť zvolené. ,,Keby neboli tie pokazené lístky, tak pravdepodobne by sme mali zvolených najmenej štyroch kandidátov na ústavných sudcov. Bohužiaľ, aj poslancom sa môže stať, že sa pomýlia,” povedal včera po voľbe poslanec SNS Jaroslav Paška. O priebehu štvrtej voľby vás Glob.sk informoval. Počas poslednej voľby sa najviac snažil pútať pozornosť expremiér a šéf Smeru-SD Robert Fico, ktorý robil obštrukcie.

Počká na poslancov

V utorok pred voľbou apelovala na poslancov aj samotná prezidentka Zuzana Čaputová, ktorá sa stretla s predsedom parlamentu a SNS Andrejom Dankom a premiérom Petrom Pellegrinim(Smer-SD). Na svoju stranu si ich získala hneď. Bola pripravená menovať sudcov v čo najkratšom čase. Dokonca avizovala, že Ústavný súd by tak mohol byť už budúci týždeň plne funkčný. Vyhlásila, že povinnosťou parlamentu je zvoliť dvojnásobný počet kandidátov. Vtedy ešte netušila, ako celá voľba dopadne. Po včerajšej voľbe jej tak zrejme nie je už veľmi do reči. ,,Pani prezidentka nemení svoje stanovisko a počká si na výsledok doplňujúcej voľby budúci týždeň,‘‘ povedal na aktuálnu situáciu riaditeľ tlačového oddelenia prezidentky Martin Burgr. Z výsledku prezidentka určite nie je spokojná. Karta je ale stále na strane parlamentu, ktorý by mal voľbu kandidátov na sudcov Ústavného súdu začať brať vážne.

 

Situáciu okolo ústavných sudcov chcel vyriešiť aj Pellegrini. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

Neúcta voči Ústave

Podľa ústavného právnika Marka Domina je zvolenie dostatočného počtu kandidátov na sudcov Ústavného súdu ústavnou povinnosťou poslancov. ,,Je nešťastné, že poslanci nie sú schopní si túto povinnosť splniť ani po troch pokusoch. Ak by sa preukázali tvrdenia o tom, že niektorí poslanci, prípadne vedenie niektorých parlamentných politických strán ani nemá snahu v čo najkratšom čase všetkých zostávajúcich kandidátov zvoliť, bolo by to možné považovať za hrubú neúctu voči Ústave a úlohe, ktorú majú poslanci Národnej rady ako reprezentanti občanov podľa nej plniť.‘‘

M. Domin pre Glob.sk zareagoval aj na pochybnosti poslancov o potrebnom počte kandidátov. Podľa neho je to spôsobené tým, že parlament nebol schopný zvoliť všetkých kandidátov naraz. ,,Stále však treba mať na pamäti, že deväť sudcovských miest sa uvoľnilo súčasne, teda 18 kandidátov je potrebné vnímať ako jeden “balík”, z ktorého si má prezident vybrať,‘‘ prízvukuje ústavný právnik.

Zároveň povedal, že povinnosť Národnej rady bude teda definitívne splnená až vtedy, keď parlament prezidentovi dohromady zvolí 18 kandidátov, a to bez ohľadu na to, či prezident spomedzi niektorých už navrhnutých kandidátov niekoľko sudcov vymenoval. ,,Tento postup bývalého prezidenta je potrebné hodnotiť ako mimoriadny, ktorým sledoval zabezpečenie aspoň minimálnej funkčnosti Ústavného súdu. Navyše z vyjadrení prezidentskej kancelárie jasne vyplýva, že kandidáti, ktorí boli predložení ešte prezidentovi Kiskovi a neboli vymenovaní, neboli ani odmietnutí a prezidentka bude o nich rozhodovať spoločne s ostatnými kandidátmi, ktorých zvolenie zo strany Národnej rady očakáva,‘‘ uviedol Domin.

 

Kiska mimoriadne vymenoval predsedu súdu Ivana Fiačana. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

Kritika voči Čaputovej

Akékoľvek ďalšie konanie prezidentky môže byť podľa ústavného právnika Domina terčom kritiky, nakoľko nepôjde o Ústavou jednoznačne predpokladané konanie. Opäť zdôraznil, že do tejto pozície ju dostal parlament, ktorý nezvolil dostatočný počet kandidátov. Čakanie prezidentky Čaputovej na doplnenie zoznamu kandidátov nemožno hodnotiť ako porušenie Ústavy, napríklad povinnosti zabezpečiť riadny chod Ústavného súdu, nakoľko ten je v sedemčlennom zložení aspoň v minimálnej možnej miere funkčný, podotkol Domin. ,,Prípadné tlačenie prezidentky do menovania ďalších sudcov z doteraz nekompletného zoznamu kandidátov by navyše predstavovalo zúženie právomocí hlavy štátu parlamentom, nakoľko Ústava predpokladá výber všetkých neobsadených sudcovských miest z dvojnásobného počtu kandidátov, čo by v danom prípade nebolo dodržané. Prezidentka by tak de facto mala menšiu možnosť výberu tých kandidátov, ktorí podľa jej predstáv najlepšie spĺňajú predpoklady na výkon funkcie sudcu Ústavného súdu.‘‘

 

Akékoľvek ďalšie konanie prezidentky môže byť terčom kritiky. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

Vyvodenie zodpovednosti

Expremiér a šéf Smeru-SD Robert Fico po obštrukciách pred voľbou avizoval, že parlament môže voliť kandidátov, ale Ústavný súd tým vystavujú radu sťažností. Tie môžu podať neúspešní kandidáti, ktorí budú zvolení v Národnej rade, ale nebudú prezidentkou vymenovaní za ústavných sudcov. Marek Domin tvrdí, že možnosť podať ústavnú sťažnosť smerujúci proti rozhodnutiu prezidenta o (ne)vymenovaní sudcov Ústavného súdu v dôsledku potenciálneho porušenia ich základných práv prichádza do úvahy vždy. A to bez ohľadu na to, či ich základné práva skutočne boli zo strany hlavy štátu porušené. ,,Domnievam sa však, že zvolenie zostávajúceho počtu kandidátov do celkového počtu 18 a následný výber prezidentky zo všetkých doteraz nevymenovaných kandidátov by nepredstavoval porušenie Ústavy, ani porušenie napríklad práva kandidátov na prístup k verejnej funkcii za rovnakých podmienok,‘‘ vysvetlil Domin.

Donútiť poslancov dovoliť zvyšných kandidátov nie je také jednoduché. ,,Vzhľadom na charakter poslaneckého mandátu a celkovú koncepciu mandátu poslanca parlamentu neexistujú žiadne efektívne právne mechanizmy, ako poslancov donúť zvoliť zvyšných kandidátov na sudcov Ústavného súdu,‘‘ dodal Marek Domin. Do úvahy preto prichádza len vyvíjanie politického či morálneho tlaku, prípadne vyvodenie politickej zodpovednosti v podobe ich opätovného nezvolenia v najbližších parlamentných voľbách.

 

Neexistujú žiadne efektívne právne mechanizmy ako poslancov donúť zvoliť zvyšných kandidátov. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

Čas plynie

Voľba ústavných sudcov sa tiahne už niekoľko mesiacov. V ideálnom prípade mali poslanci v prvej voľbe navoliť 18 kandidátov. Doteraz spolu vybrali iba 13. Troch z nich vymenoval teraz už exprezident Andrej Kiska za ústavných sudcov.

Ústavný súd má aktuálne iba sedem sudcov z 13, čo je minimálna potrebná hranica. Súd je len tesne uznášaniaschopný. Stačí, aby jeden sudca ochorel a plénum nemôže opäť rozhodovať. Dokonca sa na súde zvyšuje aj počet doručených podaní. Inštitúcia naposledy uviedla, že v dôsledku neúplného pléna je 708 podaní nepridelených sudcovi spravodajcovi a priemerná dĺžka jedného konania pred súdom je aktuálne takmer osem mesiacov. ,,Skutočnosť, že plénum Ústavného súdu Slovenskej republiky je neúplné a sudcovia Ústavného súdu rozhodujú len v dvoch senátoch, má vplyv na rozhodovaciu činnosť tohto najvýznamnejšieho orgánu ochrany ústavnosti v Slovenskej republike,” napísal v tlačovej správe Ústavný súd.

 

Galéria
O štátnych cenách musel rozhodovať Ústavný súd. Zdroj: TASR
Kiska pred časom vymenoval troch ústavných sudcov – Ivana Fiačana, Ľuboša Szigetiho a Petra Molnára. Zároveň z nich vymenoval ako predsedu súdu Fiačana a podpredsedu Szigetiho. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček
Zvolený kandidát zo štvrtej voľby Radoslav Procházka. Zdroj: Glob.sk I David Duducz
Poslanci volili kandidátov až päťkrát. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček
Podľa ústavného právnika Marka Domina je zvolenie dostatočného počtu kandidátov ústavnou povinnosťou poslancov. Zdroj: marekdomin.webnode.sk
Z druhej voľby Andrej Kiska vymenoval troch ústavných sudcov. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček
Vypočúvanie kandidátov sa opakovala štyrikrát. Zdroj: TASR / Martin Baumann
navigate_before
navigate_next