Domáce Šport Top

Neskutočné nervy pri obrovskom slalome v Sestriere. Na prvom mieste skončili v rovnakom čase Vlhová a Brignoneová

Slovenská zjazdárka Petra Vlhová na trati obrovského slalomu v Sestriere. Zdroj: TASR / AP

BRATISLAVA – Začiatok nového roka je vo Svetovom pohári zjazdárok šokujúco, ale pre nás mimoriadne potešujúco v znamení Petry Vlhovej. Kým v novembri a decembri to vyzeralo na expresný knokaut zo strany Mikaely Shiffrinovej, po Silvestri sa karta obrátila.

Vlhová vyhrala dva slalomy v Záhrebe a vo Flachau a brilantne tak narušila hegemóniu americkej kráľovnej bielych svahov. Nie je to síce definitívny zlom v ich vzájomnom súboji v celkovom poradí, či v hodnotení slalomu, ale ukázalo sa, že ani Shiffrinová nie je žiadny mimozemšťan. No treba zároveň povedať, že treba zostať nohami na zemi. Po mediálnom masírovaní a glorifikovaní Vlhovej už totiž počuť zo slovenského tábora nielen hlboký výdych, úľavu a radostné vzplanutia nad jej úspechmi, ale aj povýšenecký pohľad na vec.

To, že Vlhová vyhráva je skvelé a teší každého slovenského športového fanúšika. Ale treba zostať pokorný a nemať zbytočne silácke reči  o útoku na jeden, dva či tri kryštálové glóbusy. Treba pokračovať v tom, kde je momentálne úspešná, čo jej vychádza a ešte to zdokonaliť. Nemať veľké oči a myslieť si, že už je najlepšia. Tréner Magoni sa totiž pomaly stavia do pozície, ktorú sám u Američanov nenávidí, a ktorá mu lezie ne nervy. Vyjadrenia typu – už ma nezaujímajú, sú mi ukradnutí, skončil som s nimi – sú síce mediálne krásne pre Vlhovej fanúšikov, ale nie sú ani zábavné, ani reálne. Iba povýšenecké.

Slovenská lyžiarka Petra Vlhová sa teší z víťazstva v nočnom slalome Svetového pohára žien v rakúskom Flachau. Zdroj: TASR / Martin Baumann

Lebo ak sú v niečom Američania perfekcionisti, tak je to určite sebavedomie. Už od malička sú totiž tak vychovávaní, je to v ich povahe, mentalite. Ako totiž správne Vlhová a spol. povedali, Shiffrinová a jej tábor maximálne neznášajú prehry a všetku tú omáčku okolo toho. To je ich motivácia, ako byť lepší, najlepší, dokonalí. Najmä ak im niekto prehry pripomína a komentuje ich k tomu. Studená vojna realizačných tímov je preto úplne zbytočná. Ak by totiž Vlhovej prestala ísť karta, potom sa Magonimu môže všetko rýchlo vrátiť aj s úrokmi. Ako sú na tom Vlhová a Shiffrinová mal ukázať víkend, kedy sú na programe obrovský slalom a paralelný obrovský slalom. Disciplína, v ktorej to v sezóne Vlhovej zatiaľ nejde podľa plánu a v tejto sezóne stále čaká na prvé pódiové umiestnenie v obrovskom slalome.

Úradujúca majsterka sveta dosiahla najlepšie umiestnenie vo francúzskom Courcheveli, kde obsadila štvrtú pozíciu. Okrem toho si pripísala na konto piatu priečku v Lienzi, šieste miesto v Killingtone a 14. pozíciu v Söldene. V obrovskom slalome je vládkyňou Talian Federica Brignoneová a navyše oba preteky sa išli na jej domácej trati v Sestriere. Plus k tomu treba pripočítať ťažkú trať, ktorá má skôr mužské ako ženské parametre. Vlhová si vyžrebovala číslo 3, Brignoneová mala štvorku a Shiffrinová číslo 7. Ďalší diel seriálu “Kto z koho” tak pokračoval na talianskych svahoch.

Americká zjazdár Mikaela Shiffrinová. Zdroj: TASR / Martin Baumann

Ako prvá si trať otestovala Švajčiarka Holdenerová a pri jej jazde bolo evidentné, že to bude síce plynulé, rýchle ale technicky náročné. Bránky rozostavil Vlhovej tréner Livio Magoni a najmä v spodnej časti to bolo presne podľa vkusu slovenskej majsterky sveta v tejto disciplíne. Vlhová totiž na všetkých medzičasoch mala manko na Holdenerovú, no v závere dokázala tempo udržať a v cieli mala k dobru takmer štyri desatiny sekundy. Či to bude stačiť na prvé miesto aj po prvom kole bolo otázne. Hneď po nej totiž Talianka Brignoneová predviedla ešte lepšiu jazdu a bola to ona, ktorá svietila na prvom mieste až do konca.

Na Vlhovú získala 17 stotín a na Shiffrinovú 42. Američanka bola opäť kostrbatá, rozhádzaná, jednoducho nebola vo svojej koži. Pred druhým kolom tak bolo všetko otvorené, keďže ešte aj šiesta Robinsonová mala takisto minimálny odstup od Brignoneovej. 6 desatín sekundy. “Livio mi postavil presne takú trať, akú mám rada. Hlavne v strednej pasáži som však cítila, že nejdem čisto a troška sa brzdím. Spodnú časť som mala veľmi dobrú a zatiaľ je to druhá pozícia. Musím si ešte pozrieť video a tiež sa porozprávať s Liviom. Druhé kolo pôjdem naplno a uvidíme ako to dopadne. Je tu veľká zima, takže s tým bojujem. Organizátori však odviedli cez noc vynikajúcu prácu a trať bola super,” povedala v cieli Vlhová

Druhé kolo bolo postavené v podobnom duchu ako to prvé, podmienky na trati sa takisto nezmenili a zjazdárky sa nemohli sťažovať ani na počasie. Tým, že prvých desať pretekárok bolo natlačených do jednej sekundy, bolo všetko možné a extrémne dobrá jazda mohla ktorúkoľvek z nich vystreliť až na pódium. Jazdu snov predviedla Talianka Curtoniová. Dlho, predlho bola na prvom mieste. Až sedemnásta Rakúšanka Linesbergerová ju zosadila z trónu líderky. Ale záver bol iba pre silné nervy. Najskôr ako z partesu išla Chorvátka Hrovatová, kontrovala jej Novozélanďanka Robinsonová, aj Švajčiarka Holdenerová.

Potom sa už k slovu dostala Američanka Shiffrinová, tretia po prvom kole mala postupne pol sekundový náskok, no v cieli to bolo iba 37 stotín na Holdenerovú. Bude to stačiť na pódium, alebo na víťazstvo? Nemka Rebensburgová jazdu pokazila a už bola na štarte Vlhová. Išla skvele, rýchlo, brilantne technicky, ale tie nervy. V cieli to bolo iba o stotinu sekundy rýchlejšie, ako išla Shifrrinová. Ale stres pokračoval ďalej. Prvá Brignoneová zdvíhala slovenských fanúšikov od obrazoviek. Najprv bola najrýchlejšia, potom strácala, aby v cieli mala úplne rovnaký čas ako Vlhová. Fantázia. Na prvom mieste boli Vlhová s Brignoneovou. Tretia Sfiffrinová mala manko jednej stotiny sekundy. Neskutočné. Vlhová tak vyhrala tretie preteky po sebe.

Slovenská zjazdárka Petra Vlhová vyhrala obrovský slalom v Sestriere. Zdroj: TASR / AP

“Trošku som verila, že by som Federicu mohla zdolať, ale nakoniec sme dosiahli rovnaký čas. Je to moje prvé víťazstvo v obrovskom slalome v sezóne, prvé pódium, takže sa veľmi teším. Videla som, že baby jazdia veľmi rýchlo, držali si svoje pozície, a tak som sa veľmi sústredila na svoj výkon. Hneď som si spomenula na Maribor, kedy som bola prvá s Mikaelou,” povedala Vlhová.

Slovenská reprezentantka má na konte celkovo už 32 pódiových umiestnení vo Svetovom pohári, pričom svoju bilanciu upravila na 13 – 11 – 8. Navyše, v sobotu rozšírila zoznam lyžiarskych stredísk, v ktorých sa jej podarilo zvíťaziť. Premiérovo triumfovala nielen v Sestriere, ale aj v Taliansku, v rodnej krajine svojho trénera Livia Magoniho. Vo Svetovom pohári si vyjazdila prvé miesto na dvanástich rôznych miestach, iba v rakúskom Flachau dokázala uspieť dvakrát. S jedinou výnimkou dosiahla Vlhová všetky víťazstvá v Európe, len v marci 2017 vyhrala slalom v americkom Aspene. Vlhová v sobotu získala o 40 bodov viac ako Shiffrinová a v celkovom poradí stiahla náskok Američanky na 233 bodov. V hodnotení disciplíny sa Slovenka posunula už na štvrtú priečku.

Obrovský slalom – Sestriere

1. Petra Vlhová (SR) a Federica Brignoneová (Tal.) obe 2:21,15 min, 3. Mikaela Shiffrinová (USA) +0,01 s, 4. Wendy Holdenerová (Švaj.) +0,38, 5. Alice Robinsonová (N. Zél.) +0,44, 6. Meta Hrovatová (Slovin.) +0,92

Celkové poradie vo Svetovom pohári: 1. Mikaela Shiffrinová (USA) 946 bodov, 2. Petra Vlhová (SR) 713, 3. Federica Brignoneová (Tal.) 665, 4. Wendy Holdenerová 467, 5. Michelle Gisinová (obe Švaj.) 405, 6. Viktoria Rebensburgová (Nem.) 373

Poradie v hodnotení obrovského slalomu: 1. Federica Brignoneová (Tal.) 375 bodov, 2. Mikaela Shiffrinová (USA) 314, 3. Marta Bassinová (Tal.) 264, 4. Petra Vlhová (SR) 253, 5. Alice Robinsonová (N. Zél.) 200, 6. Mina Fürst Holtmannová (Nór.) 199