Domáce Šport Top

Neskutočná etapa do Sestriere spôsobila zemetrasenie v celkovom poradí Giro d´Italia

Dvadsiata etapa cyklistických pretekov Giro d ´Italia poriadne zamiešala karty súboji o jednotlivé dresy v celkovom poradí. Zdroj: facebook giroditalia.it

SESTRIERE – Víťazom poslednej horskej etapy na Giro d ´Italia sa stal Tao Hart, ale do ružového dresu lídra celkovej klasifikácie sa obliekol Jai Hindley. O víťazovi celých pretekov tak rozhodne až záverečná 15-kilometrová časovka do Milána.

 

Keď organizátori Giro d ´Italia pri oficiálnej prezentácii podujatia ukázali profil dvadsiatej etapy, tak medzi zúčastnenými hosťami zavládlo hrobové ticho. Bola to etapa, ktorá už na papieri vyzerala ako zlý sen. Tri horské prémie vo výške nad 2000 metrov a k tomu dve špeciálne stúpania na Colle del´Agnelli a Izoard. Prvý má 2744 metrov a druhý “iba” 2360. Keď pre koronavírus presunuli Giro z mája na október, obavy cyklistov a tímov dostali ešte väčší rozmer. Nielen svojou brutalitou, ale podmienkami, za akých sa mala ísť. V tejto oblasti Álp totiž v tomto ročnom období už sneží, teploty sú aj cez deň okolo nuly a na bicykli by to bolo iba utrpenie.

No keď pred začiatkom tretieho týždňa museli organizátori zrušiť pôvodne plánovanú etapu práve z dôvodu počasia a najnovšie aj pre koronavírusový zákaz od kompetentných, bolo v pelotóne cítiť menšiu úľavu. Ale ani najnovšia trať nie je žiadny romantický výlet do hôr. Cyklisti zostali v Taliansku, zostal aj dojazd do lyžiarskeho strediska Sestriere či tri stúpania do výšky takmer 2050 metrov. Práve Sestriere si totiž cyklisti vyskúšali nielen ako cieľový dojazd, ale ešte aj dvakrát počas etapy. Tu sa tak definitívne rozhodlo o víťazovi a majiteľovi ružového dresu. Wilco Kelderman mal na druhého Jaia Hindleyho k dobru mizerných 12 sekúnd, Tao Hart mal manko iba 15 sekúnd a ešte aj piaty Joao Almeida ešte prijateľné 2 minúty a 16 sekúnd. Sestriere jednoducho rozhodlo o všetkom.

Už nebol čas na opravy, taktiku. Záverečná 15-kilometrová časovka v Miláne môže niečo zmeniť, ale už nie radikálne. Špeciálny náboj mala etapa pre tím Sunweb, keďže Kelderman aj Hindley sú kolegovia a určiť priority kto a komu má pomáhať, bola šalamúnska úloha. Aby to neprekombinovali a nemali napokon nič. Najmä keď Hart bol na Giro počas celých troch týždňoch v skvelej forme a to isté platí o Almeidovi. Portugalčan je navyše zo všetkých najlepší časovkár. O ďalšie dresy sa už nebojovalo, nebolo prečo. Modrý pre najlepšieho vrchára získal Ruben Guerreiro, víťazom bodovacej súťaže a majiteľom cyklámenového dresu Arnaud Démare. Peter Sagan podobne ako na Tour de France skončil “iba” druhý.

Prvé stúpanie do Sestriere bolo zaujímavé svojou dĺžkou. Malo 38 kilometrov a priemerný sklon 4 percentá. Najnáročnejšie to bolo pre cyklistov v posledných piatich kilometroch, kde to bude 8 a viac percent. Čiže išlo o pravidelné stúpanie, kde sa dali plánovať úniky a taktizovať. Ďalšie dve horské prémie a dojazd do vychváleného lyžiarskeho strediska už boli kratšie, ale ďaleko prudšie. Dĺžka 6,5 kilometra, sklon 7,2 percenta. Prvýkrát ideálna možnosť na otestovanie si súperov, vo finále potom na útok a úniky. Navyše pred posledným stúpaním sa ešte rozdeľovali bonusové sekundy na rýchlostnej prémii. Tentokrát zaujímavé aj pre jazdcov z celkovej klasifikácie.

Do úniku sa už klasicky hneď po štarte dostala 20-členná skupina, v ktorej bol aj Arnaud Démare. Ale nie, aby sa pokúsil vyhrať etapu. Jednoducho chcel bez problémov zvládnuť poslednú ťažkú porciu kilometrov a tri horské prémie. Tak, aby prišiel v pohode v časovom limite do cieľa v Sestriere. Peter Sagan bol v pelotóne, nemalo zmysel sa prečo stresovať. Cyklámenový dres už bol fuč a etapový triumf takisto nebol na programe dňa. Favoriti sa aj v prvom nekonečnom 37-kilometrovom stúpaní do Sestriere strážili, žiadna extra aktivita tam nebola. Veľké finále prišlo až v záverečnom kopci, kde to bolo hop alebo trop. Kelderman, Hindley, Hart – trio, ktoré bolo natlačené v pätnástich sekundách už muselo vyložiť karty na stôl.

A práve pri druhom stúpaní do Sestriere sa začala tá pravá cyklistika. Tím Ineos nasadil brutálne tempo, ktorému prekvapujúco nestačil líder v ružovom Kelderman. Naopak, do trháku išla trojica Rohan Dennis, Hart a Hindley, ktorých prenasledovali okrem iných Almeida, Pelle Bilbao, Domenico Pozzovivo, Vincenzo  a Keldermanem. Ale tí už strácali takmer minútu. Virtuálne tak bol v ružovom Hindley. Bolo zamiešané na poriadnu drámu a veľkolepé finále. Kto by to povedal, že o všetko sa rozhodne až v záverečnej časovke v Miláne v poslednej etape. Odstup dvojice Hart – Hindley sa totiž zväčšoval. Bolo úžasné sledovať, čo táto dvojica predvádzala v záverečnom kopci celého Gira. Po troch týždňoch driny.

Situáciu v celkovom poradí mierne zdramatizovala aj druhá rýchlostná prémia, kde sa rozdeľovali bonusové sekundy. Hindley získal o jednu viac ako Hart a rozdiel medzi nimi tak bol štyri sekundy. Rozhodovalo sa tak až úplne v záverečnom stúpaní do Sestriere. Denni, Hindley aj Hart išli fantasticky, ako motorové myšky, v pravidelnom tempe a skupine s Keldermanom nadeľovali ďalšie sekundy. Posledné štyri kilometre boli tvrdé. Skupina vpredu začala postupne strácať, naopak cyklisti za nimi akoby chytili druhý dych. Neskutočná dráma a vyvrcholenie Giro d´Italia. Ožil najmä Almeida, ktorý sa pustil sa do stíhačky štýlom všetko alebo nič. Kto z koho?

Dva kilometre pred cieľom sa cyklistom postavila 10-percentná rampa a tam si to rozdali Hart s Hindleyim telo na telo. Jeden trhák striedal druhý, obaja sa snažili zničiť toho druhého. Nádherná cyklistika na záver Gira. Hindley mal jednu veľkú výhodu, po ruke mal tímového kolegu Dennisa. A to mohol byť bonus na nezaplatenie. Posledný kilometer to už bola veľká taktická bitka o pozície medzi Hartom a Hindleyim. Napokon v strhujúcom finiši vyhral Tao Hart. Obaja tak mali rovnaký čas v celkovej klasifikácii, čo sa ešte nikdy v histórii Grand Tour pred záverečnou etapou nestalo. V ružovom tak iba vďaka lepším časovkám pôjde v poslednej etape Hindley. Tretí bol v Sestriere Dennis a štvrtý s minútovou stratou Almeida. Kelderman mal manko minútu a 35 sekúnd. Sen o celkovom triumfe sa mu tak v Sestriere vyparil.

“Zostáva jeden deň a je to extrémne tesné, uvidíme, čo sa stane. Dnes to bol úžasný deň, neskutočná scenéria, krásne počasie a cítil som sa veľmi dobre. Vedel som, že to nie je na mne, bolo na ňom pokúsiť sa spraviť rozdiel, no po jeho prvom útoku som vedel, že to nedokáže. Myslím si, že som v poslednej časovke ukázal, aké mám nohy, zajtra do toho dám všetko a uvidíme, ako sa to skončí,” povedal Geoghegan Hart.

“Neviem, čo mám povedať. O tomto som sníval už ako malý chlapec. Nosiť dres lídra na Grand Tour je neuveriteľné privilégium. Nie je ideálne, že som ho zobral Wilcovi, ale je fajn, že zostal v tíme. V závere som sa ho snažil zbaviť a získať nejaký čas, ale nemal som na to nohy. Myslel som si, že ho zdolám v špurte, no bol príliš silný. V časovke do toho dám všetko a uvidíme, čo sa stane. Nech to dopadne akokoľvek, som spokojný s tým, ako som jazdil a ako sa darilo tímu,” uviedol Hindley.

Výsledky 20. etapy (Alba – Sestriere, 190 km)

1. Tao Geoghegan Hart (V.Brit./Ineos Grenadiers) 4:52:45 h, 2. Jai Hindley (Aus./Sunweb) rovnaký čas, 3. Rohan Dennis (Aus./Ineos Grenadiers) +25 s, 4. Joao Almeida (Portug./Deceuninck-Quickstep) +1:01, 5. Andrea Vendrame (Tal./AG2R la Mondiale) +1:34, 6. Einer Augusto Rubio Reyes (Kol./Movistar) +1:35, 7. Pello Bilbao (Šp./Bahrain McLaren), 8. Wilco Kelderman (Hol./Sunweb) obaja rovnaký čas, 9. Attila Valter (Maď./CCC) +1:48, 10. James Knox (V.Brit./Deceuninck-Quickstep) +2:00, … 104. Peter SAGAN (SR/Bora-Hansgrohe) +32:40

Celkové poradie
1. Hindley 85:22:07 h, 2. Geoghegan Hart rovnaký čas, 3. Kelderman +1:32 min, 4. Bilbao +2:51, 5. Almeida +3:14, 6. Jakob Fuglsang (Dán./Astana) +6:32, 7. Vincenzo Nibali (Tal./Trek-Segafredo) +7:46, 8. Patrick Konrad (Rak./Bora-Hansgrohe) +8:05, 9. Fausto Masnada (Tal./Deceuninck-Quickstep) +9:24, 10. Hermann Pernsteiner (Rak./Bahrain McLaren) +10:08, … 92. SAGAN +4:20:58

Bodovacia súťaž: 1. Arnaud Demare (Fr./Groupama-FDJ) 233 b, 2. SAGAN 184, 3. Almeida 101

Vrchárska súťaž: 1. Ruben Guerreiro (Portug./EF Pro Cycling) 234 b, 2. Geoghegan Hart 157, 3. Thomas de Gendt (Belg./Lotto Soudal) 122, … 31. SAGAN 15