Zahraničné Šport Top

Neskutočná dráma vo finále NHL pokračuje. Andrej Sekera sa zranil a skončil v nemocnici

Hokejisti Dallasu vyhrali piaty finálový zápas o Stanley cup nad Tampou 3:2 pp. Zdroj: TASR / AP

EDMONTON – Hokejisti Dallasu sa udržali v hre o Stanleyho pohár. V noci na nedeľu zvíťazili v piatom súboji finále play off NHL nad Tampou Bay 3:2 po dvojnásobnom predĺžení a znížili stav série na 2:3. Hrdinom zápasu bol útočník Corey Perry, ktorý v 18. minúte otvoril skóre a v 90. minúte strelil víťazný gól Stars.

Z víťazstve sa tešil aj slovenský obranca Andrej Sekera, ktorý však pre zranenie vynechal jeden a pol tretiny. Tampa Bay s Erikom Černákom tak nevyužila prvú možnosť na ukončenie série, šiesty duel je na programe v noci na utorok o 2.00 SELČ. Sekeru v 16. minúte prvej tretiny trafil pukom do vnútornej strany kolena obranca Tampy Michail Sergačov.

Slovenský zadák sa v bolestiach dostal na striedačku, odkiaľ zamieril do šatne. Pred začiatkom druhej tretiny vykorčuľoval na ľad, ale po pár oblúkoch zistil, že sa stav nezlepšil a opäť odišiel do útrob štadióna. Napokon sa na tretiu tretinu a predĺženie vrátil do akcie a pomohol svojim spoluhráčom k triumfu. Sekera počas 13:38 min na ľade rozdal tri “hity”.

Hráčom Lightning nestačili ani góly Ondřeja Paláta a Michaila Sergačova, pri oboch asistoval Brayden Point, ktorý v treťom zápase za sebou nazbieral viac ako jeden bod a s 32 bodmi (13+19) je druhý za lídrom produktivity a spoluhráčom Nikitom Kučerovom (33). Kučerov zaznamenal 26. asistenciu, čo pred ním v jednej play off dokázali len Wayne Gretzky a Mario Lemieux.

Černák odohral 28:17 min., pripísal si dva plusové body, dva “hity”, vyslal jednu strelu na bránku a v tretej tretine si odsedel dvojminútový trest za nebezpečnú hru so zdvihnutou hokejkou. “Hviezdam” zachránil predĺženie Joe Pavelski, ktorý v 54. minúte vyrovnal na 2:2, pri všetkých troch góloch Stars asistoval Tyler Seguin.

Pavelski strelil svoj 61. gól v play off a dostal sa na prvé miesto histórie NHL spomedzi rodákov z USA, keď prekonal Joea Mullena. Oporou Dallasu bol brankár Anton Chudobin, ktorý zlikvidoval 39 striel, jeho náprotivok Andrej Vasilevskij zaznamenal 30 zásahov. Dallas nastúpil bez Roopa Hintza, fínsky center tretej formácie sa zranil po náraze na mantinel v štvrtom zápase.

TAMPA – DALLAS 2:3 po dvojnásobnom predĺžení (0:1, 1:0, 1:1 – 0:0, 0:1)

Góly: 25. Palát (Kučerov, Point), 44. Sergačov (Point) – 18. Perry (Seguin, Oleksiak), 54. Pavelski (Heiskanen, Seguin), 90. Perry (Klingberg, Seguin). Rozhodovali: Kozari, O’Rourke – Amell, Cherrey, vylúčení: 2:1 na 2 min, presilovky a oslabenia: 0:0, strely na bránku: 41:33, bez divákov.

Tampa Bay: Vasilevskij – Rutta, Hedman, ČERNÁK, Sergačov, Shattenkirk, McDonagh – Kučerov, Point, Palát – Johnson, Cirelli, Killorn – Coleman, Gourde, Goodrow – Verhaeghe, Paquette, Maroon. Tréner: J. Cooper

Dallas: Chudobin – Klingberg, Lindell, Heiskanen, Oleksiak, Hanley, SEKERA – Radulov, Pavelski, Benn – Perry, Seguin, Janmark – Gurianov, Dowling, Kiviranta – Caamano, Dickinson, Cogliano. Tréner: R. Bowness

Jon Cooper, tréner Tampy Bay: “Každá prehra v play off je sklamanie. Vždy však veľmi dobre na prehru zareagujeme. Sme tu viac ako dva mesiace a prišli sme s jasným cieľom. Vieme čo nás čaká a musíme sa sústrediť, aby sme na túto prehru odpovedali.”

Rick Bowness, tréner Dallasu: “V takýchto situáciách sa nesmiete báť, že prehráte. Hrali sme s tým, že nejdeme prehrať a hovorili sme si to aj pred druhým predĺžením. Sekera si zaslúži veľké uznanie. Dostal puk do nepríjemného miesta, mal obrovské bolesti a zdalo sa, že nemôže dohrať. Je to bojovník a dokázal ako má rád svojich spoluhráčov a svoj tím.”