Domáce Kultúra Spoločnosť Top

Nepríjemný incident v SND. Herci museli ukončiť predstavenie, v sále ich vystriedala polícia

Zdroj: Robert Tappert

BRATISLAVA – Slovenské národné divadlo (SND) zažilo neuveriteľný škandál. Uprostred predstavenia museli herci ukončiť hru. Dôvodom neboli žiadne problémy na strane divadla. Do umeleckého zážitku totiž vstupovali neúctiví diváci, ktorí vyrušovali nielen divákov, ale aj samotných hercov. Nepríjemnú udalosť opísala samotná herečka Dominika Kavaschová, ktorá je tiež spoluautorkou spomínaného predstavenia s názvom Morena. Situáciu museli riešiť aj príslušníci Policajného zboru. Riaditeľ Činohry SND Peter Kováč nič podobné v histórii divadla nezažil. 

 

Mal to byť pohodový piatkový večer strávený v divadle. Návštevníci sa tešili na predstavenie Morena. Hlavnými protagonistami je trojica hercov: Matúš Kvietik, Andrea Bučková a Dominika Kavaschová. Na hru sa tešili takisto samotní aktéri. Ako opísala Kavaschová na sociálnej sieti, prišli skôr, aby doladili posledné detaily a predstavenie mohlo začať. Podľa nej diváci skvelo reagovali. Približne po 20 minútach sa divadlom začal ozývať krik. Do sály nasilu vtrhla partia chlapov vo veku približne 40-50 rokov. ,,Aj keď ich nepustili SBS ani uvádzačky, lebo prišli neskoro a predstavenie dávno začalo,‘‘ napísala herečka.

Predstavenie neustále prerušovali, komentovali a podľa Kavaschovej doslova hulákali. ,,Niekoľkokrát sa prerušilo predstavenie, kde ich kolega, aj diváci slušne prosili, aby prestali, alebo odišli. Po pol hodine, keď sa to už nedalo vydržať, sme sa postavili herci a slušne ich aj s divákmi opäť poprosili, aby opustili predstavenie, zaplo sa svetlo a začali hulákať, že neodídu.‘‘

 

Skupinka návštevníkov počas predstavenia doslova hulákala. Zdroj: Robert Tappert

Zásah polície

Predstavenie pokračovalo, ale hlasné poznámky neutíchali. Hra bola ustavične prerušovaná a to prekážalo nielen hercom, ale aj ostatným divákom. ,,Uvádzačky a naša zmluvná SBS-ka si s týmito ,,tieždivákmi” takisto nevedeli dať rady. Nakoniec herci predstavenie ukončili s tým, že divákom bude poskytnutý náhradný termín. Rozčarovaní diváci odišli zo sály, okrem ,,rušičov”, ktorí sa zrejme cítili spokojní a nechceli naše priestory opustiť,” opísal pre Glob.sk situáciu riaditeľ Činohry SND Peter Kováč. Zamestnanci divadla napokon museli zavolať políciu, ktorá ich z budovy nasilu vyviedla. ,,Tento postup osobne považujem za správny najmä z dôvodu, že si našich divákov vážime, divadlo by bez nich úplne stratilo svoj zmysel, ale plnohodnotný zážitok z predstavenia môžu mať iba za podmienok, keď sa z individuálnych divákov vplyvom umeleckého zážitku stáva skutočné obecenstvo, ktoré spoločne dýcha, smeje sa, či plače,” doplnil Kováč. Náhradný termín predstavenia určia na prevádzkovej porade.

Na adresu hlučných divákov nám poskytlo vyjadrenie aj Krajské riaditeľstvo PZ v Bratislave. ,,Vo Vami uvedenom prípade nedošlo k naplneniu skutkovej podstaty trestného činu ani priestupku. Po zistení totožnosti skupina osôb priestor pred budovou divadla opustila,” uviedla pre Glob.sk z oddelenia komunikácie Lucia Mihalíková.

Status, ktorý pridala herečka Dominika Kavaschová, si všimol tiež návštevník Roman Martinec. Uviedol, že presne vie, o akú skupinu ľudí ide. „Sú to ľudia, ktorí nadštandardne zarábajú a preto so myslia, že si môžu takéto veci dovoliť. Sedeli vedľa mňa a videl som, že sú pod miernym vplyvom alkoholu. Keď som ich požiadal, aby boli ticho, lebo rušia mňa aj ostatných, tak mi drzo povedali, že však sme v divadle.‘‘ Dodal, že kvôli nim mal pokazený večer.

 

Herci napokon predstavenie úplne zrušili. Zdroj: Robert Tappert

Zážitok z umenia

Takéto správanie divákov je nevhodné na akomkoľvek kultúrnom podujatí, nehovoriac o predstavení v SND. ,,Mám za to, že každý divák by sa mal v divadle správať kultivovane a slušne. Teda tak, aby si predstavenie užil nielen on, ale aj ostatní prítomní diváci, a herci, ktorí v danom čase podávajú umelecký výkon,” povedala pre Glob.sk odborníčka na etiku a protokol Katarína Diková Strýčková.

Riaditeľ Činohry SND Peter Kováč si doteraz myslel, že všeobecná úroveň znalosti o tom, ako sa v divadle správať, nie je nijakým tajomstvom. Verí, že pre drvivú väčšinu divákov je divadelné predstavenie istým druhom slávnosti. ,,Som presvedčený, že to tak ostane aj v budúcnosti, hoci spomínaný incident nás núti uvažovať o sprísnení niektorých bezpečnostných opatrení.” Napriek tomu si nemohol nevšimnúť, že v posledných rokoch sa niektorí diváci začali správať v divadle podobne, ako v kine. ,,Nosia si so sebou nápoje, počas predstavenia hľadia do mobilov, prípadne si napriek upozorneniu snímajú niektoré pasáže z predstavenia, nehovoriac o tom, že sú veľké rozdiely aj medzi tým, ako sa do divadla oblečú. Ale nič podobné ako minulý piatok sa doteraz nestalo,” skonštatoval pre Glob.sk Kováč.

Ženské Ja

Inscenácia Morena sa napriek incidentu stále teší obľube. Hra je akousi sondou do vnútorného sveta ženy na prelome tridsiadky. Dominika Kavaschová a Andrea Bučková v generačnej výpovedi odkrývajú ženské Ja. Súčasťou je aj muž, ktorý na to všetko môže mať úplne iný pohľad. Mužské pokolenie zastupuje Matúš Kvietik. ,,Keď sme pred dvomi rokmi sedeli s Dominikou Kavaschovou u mňa v obývačke a vymýšľali piesne, básne, šialenosti a rozjímali o živote, ešte sme netušili, že to raz všetko pekne využijeme v inscenácii. Teším sa, že nám pribudol do našich šialeností aj Matúš Kvietik, ktorý doplnil náš ženský svet o ten mužský pohľad, a dokopy tak vzniklo dielko, v ktorom sme sa aj sami o sebe všeličo naučili,‘‘ napísala pred minuloročnou premiérou Moreny Andrea Bučková.

 

Galéria
Herci napriek tomu stále pokračujú v predstaveniach. Zdroj: Robert Tappert
Inscenácia je súčasťou línie dobrodružnej dramaturgie, v ktorej Činohra SND spolupracuje z nezávislými tvorcami a zoskupeniami. Zdroj: Robert Tappert
Múžské pokolenie zastupuje Matúš Kvietik. Zdroj: Robert Tappert
Morena je humorno-dojímavá performancia o dnešnej dobe, vzťahoch, túžbach i pádoch. Zdroj: Robert Tappert
Dominika Kavaschová a Andrea Bučková v generačnej výpovedi odkrývajú ženské Ja. Zdroj: Robert Tappert
Inscenácia Morena. Zdroj: Robert Tappert
Herci po incidente sľúbili náhradný termín predstavenia. Zdroj: Robert Tappert
navigate_before
navigate_next