Zahraničné

Nepokoje v Chemnitzi: Polícia zadržala 15 mužov

Nepokoje v Chemnitzi - Zdroj: SITA/AP Photo/Jens Meyer

CHEMNITZ – Celkove 15 mužov vystupujúcich ako príslušníci samozvanej občianskej stráže zadržala polícia vo východonemeckom meste Chemnitz, kde vražda pripisovaná imigrantom vyvolala koncom augusta vlnu protestov a výtržností. Stalo sa tak po zhromaždení pravicovo-populistického hnutia Pro Chemnitz, usporiadanom v piatok v centre mesta, informovala tlačová agentúra DPA s odvolaním sa na sobotňajšie vyjadrenia samotnej polície i prokuratúry.

Zadržaná skupina po uvedenej demonštrácii údajne ohrozovala účastníkov narodeninovej oslavy a požadovala od nich predloženie dokladov. Prítomní hostia, opisovaní ako “mladistvé a mladé dospelé” osoby, z miesta ušli a zalarmovali políciu. Muži následne v miestnom parku obkolesili sedem ľudí rôznych národností, pričom údajne padali xenofóbne výrazy a došlo k zraneniu 26-ročného Iránca nešpecifikovaným predmetom.

Na šiestich samozvaných strážnikov vo veku 27-33 rokov boli vydané zatykače pre podozrenie z výtržníctva s ublížením na zdraví a boli umiestnení do cely predbežného zadržania. Jednému z týchto mužov bol už predtým uložený podmienečný trest, zvyšní majú byť postavení pred súd v zrýchlenom konaní. Ďalších deviatich členov skupiny zatiaľ ponechali na slobode. Z augustového ubodania 35-ročného Nemca s kubánskymi koreňmi v Chemnitzi sú podozriví traja muži, ktorí prišli do Nemecka ako žiadatelia o azyl. Následné výtržnosti, pri ktorých bolo zaznamenané aj násilie zo strany pravicových extrémistov, opísali kancelárka Angela Merkelová a ďalší ako “štvanice” na cudzincov.