Domáce Spoločnosť Top

Operácie kolena úplne po novom. Pozrite sa, ako virtuálna realita pomáha lekárom pri zákrokoch

Zdroj: Nemocnica Košice - Šaca

BRATISLAVA – Už v minulosti sme sa stali svedkami niekoľkých chirurgických pochybení. Tomu by sa však dalo zabrániť tréningami už počas štúdia nádejných lekárov. Aj preto študenti medicíny dostali jedinečnú príležitosť, vyskúšať si na vlastnej koži operáciu kolena. Netrénovali však na ľuďoch, ale na trenažéri s virtuálnou realitou. Unikátny workshop, jediný svojho druhu na Slovensku aj v Čechách, precvičil ich chirurgické zručnosti potrebné pri artroskopii kolena a ramena. Má sa tak v realite vyvarovať nepríjemnostiam na sále počas operácie. Ako to ale vyzerá v praxi?

 

Budúci ortopédi a študenti Lekárskej fakulty Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach pretavili svoje naučené teoretické poznatky v škole do praxe na operačnej sále. V súkromnej Nemocnici Košice – Šaca na špeciálnom trenažéri nacvičovali chirurgické zručnosti, ktoré budú už o pár rokov vykonávať dennodenne. Táto pomôcka má slúžiť medikom alebo úplným lekárskym začiatočníkom.

Medici, ale aj lekári, ktorí chceli zlepšiť svoje chirurgické zručnosti potrebné pri artoskopii kolena a ramena, si ich mohli natrénovať na trenažéri Virtamed. Zdroj: Nemocnica Košice – Šaca

Ako to funguje?

Trenažér nasimuluje problém, ktorý je potrebné odstrániť operáciou. Virtuálna realita sleduje kroky budúceho operatéra. Každý úkon musí vykonať správne a až potom ho systém pustí ďalej. Všetko pritom vyhodnocuje počítač. „Zároveň si študenti či operatéri vedia porovnávať určité parametre. Napríklad, kto danú operáciu z časového hľadiska zvládne rýchlejšie alebo aj kvalitnejšie,” vysvetľuje doktor Maroš Varga, ktorý kurz sám absolvoval. Prístroj je teda atraktívny nielen pre začiatočníkov, ale aj pre mierne pokročilých chirurgov. Vďaka takémuto tréningu môžu zistiť, aké kroky robia počas operácie zbytočne, koľko času venujú úkonom, ktoré nie sú také podstatné. Alebo naopak, ako málo času venujú tým, ktoré sú dôležité. Chirurgické zručnosti si na trenažéri môžu zmerať aj profesionálni ortopédi, ktorí si chcú zlepšiť svoj operačný čas.

Ortopédov prišiel podporiť aj riaditeľ nemocnice MUDr. Ján Slávik. Zdroj: Nemocnica Košice – Šaca

Ďalšia novinka na Slovensku

Jedinečnosť trenažéra spočíva aj v tom, že práve tento model Virtamed sa využíva na najšpičkovejších pracoviskách sveta. „Momentálne máme na Klinike muskuloskeletálnej a športovej medicíny simulátor na artroskopické výkony v oblasti ramena a kolena, ale takisto existujú simulátory na bedrový kĺb, zápästie a členok. Mimo ortopédie sa trenažér využíva na laparoskopické operácie či už v oblasti chirurgie alebo gynekológie. Preto je možné ho využiť pri viacerých odboroch, akými sú ortopédia, traumatológia, chirurgia, gynekológia,“ uzatvára lekár Varga.

Tréning je potrebný

O nadšení z tejto skúsenosti svedčia nielen fotografie študentov, ale aj počet zákrokov, ktoré klinika v tomto smere vykoná. Na klinike sa ročne vykoná približne 2 500 operačných výkonov a viac ako 30-tisíc ambulantných vyšetrení.

Jedinečnosť trenažéra spočíva aj v tom, že práve tento model Virtamed sa využíva v najšpičkovejších pracoviskách sveta. Zdroj: Nemocnica Košice – Šaca