Domáce Politika Top

Neoficiálne výsledky eurovolieb: Smer stratil jeden mandát, progresívci získali až štyri

Zdroj: Glob.sk/Peter Korček

BRATISLAVA – Úspech nových strán a kotlebovcov a úplný debakel súčasnej vládnej koalície. Podľa neoficiálnych výsledkov, ktoré má Glob.sk k dispozícii, vo voľbách do Európskeho parlamentu mala dostať najviac voličských hlasov koalícia dvoch nových strán – Progresívneho Slovenska a Spolu. Voliť ich malo takmer 200 000 voličov a obsadiť majú štyri mandáty. Ide teda o prvé voľby po rokoch, ktoré nevyhral Smer Roberta Fica. Úspech zaznamenala aj Kotlebova ĽS NS. Štandardné strany utrpeli nemilú porážku.

 

Roky najsilnejšia strana Smer-SD v eurovoľbách pohorela. Po prvýkrát za posledných desať rokov by mala podľa neoficiálnych výsledkov skončiť až druhá a to so ziskom 15,72 percent. Robert Fico tak prišiel v Európskom parlamente o jedného človeka – dnes má totiž europoslancov štyroch, po novom bude mať len troch.

Víťazom sa totiž stala mimoparlamentná koalícia PS a Spolu. Dvojica mala získať pri zisku 20,11 percent až štyri mandáty. Tešiť sa z výsledkov môže aj ĽS NS. Kotlebovcom sa zrejme podarilo predbehnúť všetky štandardné politické strany. Podľa neoficiálnych výsledkov ich malo voliť až 12,07 percenta voličov, čo im prinesie dvoch europoslancov.

Dvoch svojich zástupcov bude mať na najbližších päť rokov v Únii aj KDH, ktoré uhralo prekvapivých 9,69 percent. SaS Richarda Sulíka by malo poslať do europarlamentu dvoch zástupcov so ziskom 9,62 percent, pričom jedného z nich až po naplnení brexitu, teda vystúpení Veľkej Británie z EÚ.

Poslednou stranou, ktorej sa podarilo prebojovať do Bruselu je OĽaNO. Voliť ich malo 5,25 percent voličov, čo im prinesie jedného poslanca.

NEOFICIÁLNE VÝSLEDKY VOLIEB DO EÚ:

Neoficiálne výsledky. Zdroj: Glob.sk

Koaličné strany SNS a Most-Híd nezískali ani jeden mandát. Rovnako za bránami europarlamentu ostali aj Sme rodina.

Dnes sa ešte volí v 21 štátoch Európskej únie. Oficiálne výsledky budú známe až potom, ako sa zatvoria všetky volebné miestnosti. Štatistický úrad SR by ich mal oficiálne oznámiť dnes o 23.00.

Zdroj: TASR/AP

 

PS a SPOLU už hovoria o parlamentných voľbách

Na neoficiálne výsledky už reagujú aj jednotlivé strany a kandidáti. Michal Šimečka z Progresívneho Slovenska poďakoval voličom. Podľa neho sa po prezidentskej kampani opäť potvrdilo, „že na Slovensku je možné uspieť s pozitívnou energiou a s jasným proeurópskym programom. Že je možné vyhrávať bez populizmu, či vyvolávania strachu a nenávisti.“ Voličom odkázal, že teraz urobia všetko preto, aby boli ich silným hlasom v Bruseli a prinášali Európu na Slovensko. „A už teraz sa pripravujeme na veľký súboj o budúcnosť Slovenska – parlamentné voľby,“ dodal.

V podobnom duchu sa vyjadril aj Miroslav Beblavý zo SPOLU. “Urobíme všetko preto, aby takto dopadli aj parlamentné voľby,“ uviedol. Strana chce teraz európske dianie priniesť na Slovensko. „Od prvého dňa budeme pracovať na tom, aby sa Slovensko stalo skutočne európskou krajinou. Vaša dôvera je pre nás veľkým záväzkom, aby sme všetku našu energiu venovali do prípravy veľkého súboja o budúcnosť Slovenska v parlamentných voľbách,“ uviedli.

Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

Smer-SD vidí dôvod zamyslieť sa

Smer-SD teší, že drvivú väčšinu hlasov dostali strany, ktoré chápu, že Európska únia je najlepšou alternatívou pre Slovensko a zárukou pokoja a prosperity pre slovenských občanov. Výsledok, ktorý dosiahli oni sami, je však podľa nich dôvodom na zamyslenie, „ako viac odkomunikovať program strany v mestách, a zároveň viac mobilizovať voličov na vidieku, aby o osude krajiny nerozhodovalo iba hlavné mesto.“ Podľa ich predbežných analýz totiž získali viac hlasov ako v predchádzajúcich eurovoľbách. „Neoficiálne čísla však naznačujú, že mobilizácia vo veľkých mestách, predovšetkým v Bratislave, odsunula stranu SMER-SD na druhú priečku v celkových číslach,“ tvrdia.

KDH chce teraz do parlamentu

Predseda mimoparlamentného KDH Alojz Hlina tvrdí, že kresťanskí demokrati sú pre Slovensko dôležití. Aj on sa však už pozerá smerom ku parlamentným voľbám.“Chcem sa poďakovať všetkým našim voličom, kandidátom, volebnému štábu, všetkým, ktorí k nášmu veľmi dobrému výsledku prispeli. Sme dôležitou časťou kostry systému parlamentnej demokracie. Pár dní si oddýchneme a smerujeme do parlamentného zápasu,” povedal Hlina. Ako dodal zápasiť budú “húževnato” a “vytrvalo”.

SaS splnila svoj cieľ

Za hlasy sa voličom poďakovala aj SaS. Ako uviedol jej líder Richard Sulík, ich cieľom boli dva mandáty, teda o jeden viac ako získali pred piatimi rokmi, čo sa im podarilo splniť. „Napriek zvýšeniu počtu mandátov z 1 na 2 o úspechu nehovoríme. Makáme však ďalej, výzva je rovno pred nami,“ odkázal.

SNS hovorí o zlej správe pre Slovensko

Slovenská národná strana, ktorá nezískala žiaden mandát, uviedla, že je im ľúto, “že voliči národne a vlastenecky cítiaci uverili ĽSNS a ich hlas prepadne. Čas ukáže, že pán Kotleba v gardistickej uniforme len ublíži slovenskej národnej politike doma aj v zahraničí.” Politika a svet nie sú podľa nich o polarizácii a extrémizme. “Žiaľ sme svedkami, že sa to deje naľavo aj napravo, čo je zlá správa pre Slovensko do budúcna,” dodali. Výsledky volieb však rešpektujú.

Zdroj: Glob.sk/Peter Korček

Potešený Kiska

K neoficiálnym výsledkom sa vyjadril aj prezident Andrej Kiska. „Už vo štvrtých voľbách po sebe (župné, komunálne, prezidentské a teraz eurovoľby) sa ukazuje, že ľudia si želajú zmenu. Predbežné výsledky tomu nasvedčujú. Víťazstvo PS/SPOLU? Blahoželám! Prekvapenie, ale víťazstvo nových ľudí v politike nad starými politickými matadormi je nielen inšpirujúce, ale aj veľmi potešujúce,“ uviedol. Zablahoželal aj ostatným stranám. „Mrzí ma len potvrdenie nárastu sily extrémistov,“ dodal.

Podľa Pellegriniho sa hrozby nenaplnili

Podľa premiéra Petra Pellegriniho sme sa pred sobotňajšími eurovoľbami mnohí obávali dvoch najväčších hrozieb. „Že Slovenky a Slováci opäť nebudú považovať hlasovanie za dôležité a bude veľmi nízka účasť; a že priestor si vydobyjú najmä protieurópske sily s jasným plánom zničiť úspešný európsky projekt,“ pripomenul. Je preto rád, že sa ukazuje, že sa tieto dve hrozby nenaplnili. „Účasť síce nelámala rekordy, no voliť prišlo podstatne viac ľudí ako naposledy. A to považujem za úspech. Rovnako ma teší aj to, že dôveru voličov dostali predovšetkým proeurópske politické sily, ktorých hlavným cieľom je udržanie Slovenska v spoločnom európskom dome,“ povedal.

 

Galéria
Kampaň Smer do eurovolieb vyšla draho. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček
SaS minula 459 842 eur na kampaň do eurovolieb. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček
Zdroj: Glob.sk / Peter Korček
Zdroj: Glob.sk / Peter Korček
Zdroj: Glob.sk/Peter Korček
SaS minula 459 842 eur na kampaň do eurovolieb. Zdroj: Glob.sk/Peter Korček
Zdroj: Glob.sk/Peter Korček
Hnutie OĽaNO minulo 536 579 eur na kampaň do eurovolieb. Zdroj: Glob.sk/Peter Korček
Zdroj: Glob.sk/Peter Korček
Zdroj: Glob.sk/Peter Korček
navigate_before
navigate_next