Zahraničné

Nenávistná kampaň zatriasla poľskou justíciou, sudcovia žiadajú poslancov o pomoc

Protestujúci vo Varšave. Zdroj: SITA/AP Photo/Czarek Sokolowski

VARŠAVA – Poľskí sudcovia v stredu vyzvali poslancov, aby prešetrili internetovú nenávistnú kampaň namierenú proti niektorým z nich, ktorú zrejme podporil bývalý námestník ministra spravodlivosti. Sudcovia z nezávislej asociácie Iustitia zároveň požadujú, aby minister spravodlivosti Zbigniew Ziobro pre škandál rezignoval.

Keďže je politik aj generálnym prokurátorom, podľa sudcov vo vyšetrovaní nenávistnej kampane, ktoré začali varšavskí prokurátori, nemôže byť objektívny. Ministrovu rezignáciu požaduje aj opozícia, ktorá zase tvrdí, že si kampane musel byť vedomý.

Škandál tento týždeň odhalila spravodajská webstránka Onet.pl. Ako informovala, námestník ministra spravodlivosti Lukasz Piebiak podporil internetovú používateľku identifikovanú ako Emilia S. v zdiskreditovaní niektorých sudcov, ktorí boli kritickí k vládnym zmenám v poľskom súdnictve. Údajne jej tiež poskytol osobné dáta týchto sudcov, čím porušil zákony o ochrane súkromia. Piebiak, ktorý je tiež sudcom, v utorok z funkcie námestníka odstúpil a oznámil, že plánuje portál zažalovať za krivé obvinenie.

Emilia S. sa v stredu sudcom, na ktorých sa zamerala, ospravedlnila. Svoje konanie odôvodnila tým, že si myslela, že to robí v najlepšom záujme Poľska.

Pre vládnu pravicovú stranu Právo a spravodlivosť (PiS) predstavujú odhalenia ďalšiu nepríjemnosť pred nadchádzajúcimi parlamentnými voľbami. Tie sa budú konať 13. októbra. Podľa politológa Rafala Chwedoruka z Varšavskej univerzity škandál zrejme neovplyvní výsledok volieb, ktorých je PiS favoritom, no mohol by v budúcnosti oslabiť kabinet a Ziobrovu pozíciu.