Domáce Komentáre a názory

Komentár: Nenariekam. Čas na odluku cirkví od štátu jedného dňa príde

Teraz by som mal poriadne fňukať. Ako Fico, keď ho prevalcovali ministri vnútra členských štátov EÚ pri povinných utečeneckých kvótach. Ale nefňukám, hoci patrím k malému hlúčiku poslancov, ktorí v parlamente hlasovali za finančnú odluku cirkví od štátu a prehrali. Nečakal som totiž nič iné. Akurát si myslím svoje.

Bolo to ďalšia ukážková zhoda poslancov naprieč politickým spektrom. Keď ide o štátne peniaze najmä pre katolícku cirkev, socialista nemá problém tuho sa objať s kresťanským demokratom a používať aj rovnaké, často zástupné argumenty. Cirkvi – a osobitne tá rímska – žiadnu odluku, samozrejme, nechcú. Martin Kramara, hovorca Konferencie biskupov Slovenska, to povedal jasne: “Katolícka cirkev považuje samotný asignačný model za nevhodný.”

Úplne ich chápem. Ani Matica slovenská, ktorá je tiež roky nalepená na štátnom prsníku, nekričí, ako jej toto erárne mlieko nechutí. Vzťah medzi veriacimi a ich duchovnými pastiermi, vyjadrený dobrovoľnými príspevkami, by bola naozaj vážna vec. Bola by to doslova nová kvalita.

Kto by ale uvítal takýto náročný model, keď môže mať peniaze od štátu isté? Čo ak by sa občania v mestách a obciach vďaka úbohým výkonom niektorých kňazov rozhodli neposlať cirkvi ani cent?! Ale buďme konkrétni, keby svoj protest proti intrigám slovenskej odnože rímskokatolíckej cirkvi dali takouto formou najavo napríklad podporovatelia biskupa Bezáka?

Napriek tomu práve ochotu cirkví k odluke mnohí kladú ako zásadnú podmienku. Typickí farizeji. “Pokiaľ by bol na stole návrh, s ktorým nebudú súhlasiť samotné cirkvi a náboženské spoločnosti, je absolútne nezmyselné sa o takom návrhu vôbec reálne baviť,” povedal poslanec Smeru Otto Brixi. Myslím si, že Smer sa reálne baví o oveľa väčších nezmysloch, ale keby len baví, on ich aj schvaľuje. Darmo ich na to z opozície upozorňujeme.

Pozrime sa na vec inak: Keby sa pri každej reforme vyžadoval súhlas všetkých dotknutých strán, tak nám tu stále vládne KSS a sloboda prejavu by bola zaujímavá teoretická téma v týždenníku Nové slovo. Myslím si, že hlavné dôvody, prečo červeno-čierni poslanci zo Smeru a KDH finančnú odluku cirkvi od štátneho rozpočtu zastavili, sú dva:

– takúto reformu nemôžu predsa naštartovať opozičné strany, ktoré sú ešte aj medzi opozíciou v menšine.

– pred voľbami si nehodno znepriateliť cirkvi. Naopak treba ich získať na svoju stranu.

 

Jasné, utilitárne ako facka. U kolegov z KDH bez debaty. A u Smeru vlastne tiež. Veď aj oni na čele s birmovaným vodcom sú predsa dobrí katolíci. Ale aspoň hlasy, volajúce po normálnom, rovnoprávnom, nekomunistickom nakladaní štátu s cirkvami, boli zas počuť. V tom našom malom verejnom priestore sa aj to cení.

Preto nefňukám. Verím, že čas na odluku cirkví znova príde. Nás, čo sme od farskej republiky odlúčení aspoň mentálne, je stále viac.

Autor: Juraj Droba

poslanec NRSR  za SaS