Spoločnosť Zahraničné

Nemocnica v Liberci skúša liečbu COVID-19 pomocou krvnej plazmy

Ilustračná foto: pixabay

PRAHA – Lekári v Liberci v sobotu podali pacientovi nakazenému COVID-19, ktorý je vo vážnom stave, krvnú plazmu od darcu, ktorý sa z ochorenia už vyliečil, informoval spravodajský server Novinky.cz. Krajská nemocnica v Liberci začala skúšať spôsob liečby pomocou krvnej plazmy.

 

Krv vyliečeného pacienta podľa nemocnice obsahuje protilátky voči chorobu COVID-19, ktorú koronavírus spôsobuje. Tento typ liečby je podľa vyjadrení nemocnice v súvislosti s koronavírusom zriedkavý. Nemocnica je však presvedčená, že by pacientovi vo vážnom stave mohla pomôcť.

Výskum v súvislosti s liečbou s pomocou krvnej plazmy začala aj Veľká Británia. Krvnú plazmu daroval aj britský minister zdravotníctva Matt Hancock, u ktorého koncom marca potvrdili ochorenie COVID-19.

Krvná plazma bola využitá ako účinný spôsob liečby počas epidémie SARS v rokoch 2002 a 2003.

Darcom krvnej plazmy v libereckej nemocnici je 23-ročný muž z okresu Česká Lípa na severe krajiny. Koronavírusom sa nakazil pravdepodobne v Brazílii, kam odcestoval v polovici marca.

Pacient, ktorému plazmu podali, v súčasnosti dýcha pomocou pľúcneho ventilátora.

Česká republika v nedeľu zaznamenala ďalších 35 prípadov nákazy koronavírusom, čím sa celkový počet nakazených zvýšil na 7387. Chorobe podľahlo 220 ľudí.