Galanta Regióny

Nemocnica v Galante zrekonštruovala psychiatrické oddelenie, zavádza novú liečbu

Zdroj: TASR / Michal Svítok

GALANTA – Nemocnica v Galante zrekonštruovala psychiatrické oddelenie. Rekonštrukcia trvala niekoľko týždňov a investícia do nej bola vo výške 57.000 eur. Oddelenie začne poskytovať aj novú, biologickú formu liečby, ktorou je elektrokonvulzívna terapia (ECT).

 

Ako uviedol primár psychiatrického oddelenia Miroslav Čerňan, „táto terapia je nevyhnutnou súčasťou akútnej psychiatrickej liečebnej intervencie. ECT umožní terapeuticky zvládnuť aj také spektrum diagnóz u pacientov, ktorých sme dosiaľ museli prekladať do iných psychiatrických zariadení“. Dodal, že v súlade s platnými a najnovšími poznatkami zavádza oddelenie i nové lieky.

„Pacienti v doliečovacom pásme akútnej fáze liečby si vyžadujú pohybový priestor so zabezpečím vhodných resocializačných aktivít, ktoré ich môžu navrátiť do svojho života. V tomto smere plánujeme vytvoriť aj ďalšie priestorové a personálne podmienky,“ doplnil primár a vysvetlil, že pre komplexnosť liečby pacienta s prejavmi duševnej poruchy je potrebný práve aj dostatočný čas a overenie liečebného efektu.

Psychiatrické oddelenie galantskej nemocnice vykonalo počas minulého roka 666 hospitalizácií a v ambulantných podmienkach ošetrilo 3907 pacientov. V súčasnosti disponuje s kapacitou 26 lôžok. Poskytuje zdravotnú starostlivosť pre približne 110.000 obyvateľov zo spádovej oblasti Galanty, Šale, Dunajskej Stredy a Serede. Medzi spektrum diagnóz a terapií, ktoré vykonáva, možno zaradiť okrem akútnych vzniknutých duševných porúch a akútnych zhoršených chronických duševných porúch, vrátane závislosti od návykových látok, napríklad tiež akútnu psychofarmakologickú a psychologickú terapiu, klinicko-psychologickú diagnostiku, individuálnu aj skupinovú psychoterapiu a ďalšie.