Spoločnosť Zahraničné

Nemeckým slovom roka sa stala pandémia

Ilustračná foto. Zdroj: TASR / DPA

WIESBADEN – “Koronavírusová pandémia” (Corona-Pandemie) sa stalo nemeckým slovom roka 2020. Oznámili to v pondelok príslušní odborníci, ktorých citovala tlačová agentúra DPA.

 

Na druhej priečke sa umiestnil výraz “lockdown” (obmedzenie pohybu obyvateľstva v súvislosti s pandémiou alebo iným mimoriadnym stavom), uviedlo Združenie pre nemecký jazyk (GfdS).Porota jazykovedcov analyzovala mediálne vstupy a iné príspevky pri výbere výrazov, ktoré sa počas uplynulého roka najviac podieľali na utváraní politického, ekonomického a spoločenského života v Nemecku.

Väčšina slov a slovných spojení, ktoré sa tohto roku dostali do prvej desiatky rebríčka, sa viac alebo menej týka súčasnej pandémie nového typu koronavírusu.

Výnimkou je napríklad fráza “Black Lives Matter” (Na životoch černochov záleží), označujúca medzinárodné hnutie proti rasizmu a policajnej brutalite, ktorá obsadila štvrté miesto.

Medzi predchádzajúcich víťazov nemeckej ankety “Slovo roka” patria výrazy “postfaktuálny” (2016), “utečenec” (2015) či “finančný krach” (2008).