Zahraničné

Nemecký prezident si na návšteve v Grécku sypal popol na hlavu

Zdroj: TASR / Marko Erd

ATÉNY – Nemecký prezident Frank-Walter Steinmeier sa vo štvrtok v Grécku ospravedlnil za “hrôzy”, ktorých sa nacisti dopustili počas okupácie tejto balkánskej krajiny v čase druhej svetovej vojny. Informovala o tom agentúra AP.

Nemecký prezident pricestoval na návštevu Grécka v stredu. Vo štvrtok navštívil koncentračný tábor Chaidari na predmestí Atén, ktorý prevádzkovali nemeckí nacisti počas okupácie Grécka z rokov 1941-1945.

Neskôr sa Steinmeier stretol s vrcholnými politickými predstaviteľmi Grécka. Nemecko podľa jeho slov stále nesie za zločiny z čias vojny morálnu a politickú vinu.

Grécko sa v súčasnosti pripravuje obnoviť požiadavku na splatenie reparácií za obdobie nacistickej okupácie. Námestník gréckeho ministra financií Dimitris Mardas koncom septembra vyslovil názor, že Nemecko dlhuje Grécku 278,7 miliardy eur. Nemecko tvrdí, že všetky súvisiace pohľadávky už uhradilo.

Grécka vláda v septembri potvrdila, že obnoví požiadavku na vyplatenie vojnových reparácii a že sa do konca roka bude snažiť získať príslušný súhlas od parlamentu v Aténach.