Zahraničné

Nemecký konzervatívny blok hľadá pre CDU lídra schopného spájať ľudí

Zdroj: SITA/AP Photo/Markus Schreiber

BERLÍN – Nemecký vládny konzervatívny blok hľadá “niekoho s mainstreamovou príťažlivosťou” ako lídra pre najsilnejšiu politickú strany v krajine, Kresťanskodemokratickú úniu (CDU), uviedla agentúra DPA.

“Hľadáme niekoho so značnou schopnosťou spájať ľudí,” povedal poslanec Christian Haase (CDU), ktorý zastupuje koalíciu CDU a jej sesterskej Kresťanskej sociálnej únie (CSU) na miestnej úrovni. “Mladí i starí, ženy aj muži, všetky spoločenské skupiny musia byť schopné nájsť u nás politický domov,” vyhlásil. V nedeľu sa uskutoční stranícka konferencia CDU, ktorá sa bude zaoberať otázkou vedenia strany.

Politickú scénu v Nemecku tento týždeň rozvírilo oznámenie Angely Merkelovej, ktorá avizovala, že v decembri plánuje odstúpiť z funkcie predsedníčky Kresťanskodemokratickej únie Nemecka (CDU). Oznámila tiež, že sa už nebude uchádzať o post kancelárky, keď sa jej v roku 2021 skončí súčasné funkčné obdobie.

Podľa prieskumu verejnej mienky inštitútu Forsa pre televízne spoločnosti RTL a n-tv zverejneného v sobotu Merkelovej oznámenie, že odstupuje z funkcie lídra strany, nemalo žiadny vplyv na preferencie respondentov ohľadom Merkelovej ako kancelárky, ktorá je v priamom porovnaní ďaleko pred dvoma potenciálnymi kandidátmi sociálnych demokratov. Prieskum ďalej ukázal, že sympatie voličov k CDU sa oproti predchádzajúcemu týždňu skoro vôbec nezmenili. Vzrástli len o 1 percentuálny bod a dosiahli 27 percent.