Ostatné Zahraničné

Nemecko: Rýchlosť prílevu utečencov je obrovský problém

HILDESCHEIM- V súvislosti s rozsiahlym prílevom utečencov do Nemecka dnes nemecký vicekancelár a minister hospodárstva Sigmar Gabriel apeloval na rýchle celoeurópske riešenie s tým, že rýchlosť ich príchodu predstavuje problém.

“Nemecko sa vidí v situácii, v ktorej narážame na hranice,” povedal Gabriel. “Rýchlosť je takmer problematickejšia než počet,” citovala ho tlačová agentúra DPA. Spolková vláda odhaduje, že len tento víkend dorazí do Nemecka 40.000 ďalších utečencov. Do spolkovej republiky už tento rok prišlo približne 450.000 migrantov a ich prílev sa za uplynulý týždeň vystupňoval. Celkovo za tento rok nemeckí predstavitelia očakávajú príchod najmenej 800.000 ľudí do krajiny.

Gabriel dodal, že najdôležitejšie je pomôcť krajinám susediacim so Sýriou, odkiaľ pochádza veľká časť utečencov, a viesť s Tureckom, odkiaľ sa migranti vydávajú cez more na neďaleké grécke ostrovy, rozhovory o tom, ako spomaliť prílev utečencov. Ukončenie vojny v Sýrii, ktorá vyhnala z domovov a krajiny milióny ľudí, je podľa Gabriela možné len so zapojením Ruska.