Politika Top Zahraničné

Nemecko o krok bližšie ku koalícii: Schulzovci budú rokovať s CDU/CSU

BERLÍN – Sociálnodemokratická strana Nemecka (SPD) si v nedeľu po niekoľko týždňov trvajúcej búrlivej debate odhlasovala, že chce začať koaličné rozhovory s Kresťanskodemokratickou úniou Nemecka/Kresťansko-sociálnou úniou Bavorska (CDU/CSU) nemeckej kancelárky Angely Merkelovej.

Za začatie koaličných rokovaní hlasovalo v nedeľu na straníckom kongrese v Bonne 362 delegátov, proti ich bolo 279. Stále to ešte neznamená, že koalícia medzi CDU/CSU a SPD vznikne. Ak aj budú koaličné rokovania úspešné a vzíde z nich návrh koaličnej zmluvy, tá bude ešte podliehať hlasovaniu poštou medzi všetkými 400-tisíc členmi SPD.

Čakajú ich náročné rokovania

Koaličné rokovania budú navyše podľa všetkého náročné. CDU/CSU a SPD sa totiž síce ešte pred víkendovým kongresom socialistov dohodli o jednotlivých bodoch programu prípadnej budúcej koalície, no podľa príhovorov čelných predstaviteľov SPD na kongrese v Bonne to vyzerá, že tieto programové body bude treba odznova prehodnocovať.

CDU/CSU sa napríklad pôvodne dohodli na tom, že zavedú limit, ktorým obmedzia počet nových žiadateľov o azyl na 200-tisíc ročne. Predseda SPD Martin Schulz však na kongrese v Bonne vyhlásil, že SPD vstúpi do vlády len za predpokladu, ak horný limit na počet prijatých utečencov nebude existovať.

Foto: SITA