Top Zahraničné

Nemecko: Na dvoch migrantov, podozrivých zo zabitia v Chemnitze, vydali zatykače

Chemnitz   – Na dvoch podozrivých zo zabitia 35-ročného Nemca, ku ktorému došlo v nedeľu v skorých ranných hodinách v centre mesta Chemnitz v nemeckej spolkovej krajine Sasko, vydal v pondelok tamojší súd zatykače. Dvadsaťtriročného Sýrčana a o rok mladšieho Iračana, ktorí sú dôvodne podozriví zo spoločného spáchania tohto zločinu, predtým predviedli pred vyšetrujúceho sudcu.
Obaja bez zjavného dôvodu napadli Nemca nožom. Zločinu predchádzal verbálny spor aktérov, ktorého presný charakter objasní až vyšetrovanie. Napadnutý zomrel na následky bodných zranení po prevoze do nemocnice.
Informácie priniesli internetové vydanie denníka Bild, Stredonemecký rozhlas (MDR) a tlačová agentúra DPA.
Kvetiny na chodníku pripomínali v pondelok v centre Chemnitzu dejisko útoku, ktorý viedol v meste k nenávistným prejavom extrémistov – predovšetkým ultrapravice.
Chemnitz sa tak po prvomájovom sprievode neonacistov ocitol po necelých štyroch mesiacoch opäť v pozornosti nielen nemeckej verejnosti, pretože jeho ulice zaplnili pravicovými radikálmi šírené štvavé nálady proti migrantom. Došlo i k fyzickým útokom na cudzincov.
Dianie odsúdila v pondelok nemecká spolková vláda, ale aj saský krajinský premiér Michael Kretzschmer či krajinský minister vnútra Roland Wöller.
Bezpečnostné zložky v meste sú v pohotovosti, pretože tak pravicovopopulistické občianske hnutie Pro Chemnitz, ako aj politická strana Ľavica avizovali na pondelok demonštrácie.
Primátorka mesta Barbara Ludwigová vyzvala k rozvahe a zdôraznila, že žiadny zločin nezdôvodňuje výzvy na násilie alebo na jeho realizáciu.