Zahraničné Spoločnosť Top

Nemecko má veľký problém. Každý tretí deportovaný migrant sa vracia naspäť

BERLÍN/BRATISLAVA – Každý tretí vyhostený migrant sa vráti do Nemecka. Naznačuje to odhad zamestnancov miestnych imigračných úradov. Pri deportáciách podľa Dublinskej dohody do krajín, kde sa migranti zaregistrovali najskôr, je miera návratov mimoriadne vysoká. 

 

Vyhostení migranti sa vo veľkej miere vracajú naspäť do Nemecka, píše nemecký “Welt am Sonntag”. Denník sa to dozvedel od osoby z Bádensko-Württemberska, ktorá je s touto problematikou oboznámená. Tá tvrdí, že “tretina až polovica vyhostených žiadateľov o azyl opäť pricestuje naspäť”. Vyplýva to zo “skúseností a odhadov našich pracovníkov v imigračných úradoch”, citoval denník anonymný zdroj.

Miera návratov sa pohybuje od 30 do 40 percent

Z predbežných výsledkov prieskumov v istej nemenovanej východonemeckej spolkovej krajine vyplynulo, “že asi päť až desať percent deportácií do krajín pôvodu sa skončilo návratom naspäť. Pri vyhosteniach podľa Dublinskej dohody je to 30 až 40 percent,” píše “Welt am Sonntag”.

Miera návratov je teda vyššia pri deportáciách v rámci štátov Európy a nižšia pri deportáciách do neeurópskych krajín pôvodu.

Odhady majú svoju váhu

Denník oslovil aj spolkové ministerstvo vnútra. “Keďže neexistujú štatistiky o miere opätovného vstupu deportovaných osôb, nemáme k dispozícii žiadne spoľahlivé informácie. Odhady spolkových úradov, že približne jedna tretina presunutých osôb v rámci Európy sa opätovne vráti, nie sú z nášho pohľadu nepravdepdobné. Avšak v prípade vyhostenia do krajín pôvodu mimo Európy je miera návratov podstatne nižšia,” uviedlo vo vyhlásení ministerstvo.

Taliansky minister vnútra Matteo Salvini nechal zavrieť všetky prístavy pre lode záchranárov. (SITA/AP)

Migranti hľadajú nové cesty

Reštriktívny postoj talianskeho ministra vnútra Mattea Salviniho, ktorý nechal zavrieť všetky prístavy pre lode záchranárov, sa výrazne odráža v počte prichádzajúcich migrantov. V štvrtom kalendárnom týždni tohto roka sa cez stredomorskú cestu nedostal do Európy žiadny migrant, ukazujú súčasné údaje. Prevádzači však hľadajú nové metódy.

Informoval o tom “Der Spiegel” s odvolaním sa na aktuálne čísla nemeckého centra pre analýzy a stratégie pri nemeckej polícii. Podľa nich sa počas prvých kalendárnych týždňov tohto roka dostalo cez stredomorskú cestu do Talianska od 47 do 102 migrantov. Vo štvrtom týždni to nebol žiadny. Ešte pred troma rokmi sa touto trasou dostávalo do Európskej únie mesačne 25-tisíc osôb.

Migračný tlak na Európu pretrváva

Napriek spomínaným údajom zostáva migračný tlak na starý kontinent stále veľký, cituje “Der Spiegel” informácie nemeckých úradov. Cena za prevoz z Líbye, kde čakajú na ďalšiu cestu státisíce ľudí, sa mala vyšplhať na 3-tisíc eur. Tí, ktorí na to nemajú, využívajú západnú cestu z Maroka a Alžírska do Španielska. Ďalší migranti prichádzajú do Európy východnou cestou z Turecka do Grécka.

Prevádzači hľadajú nové metódy

Podľa správy hľadajú teraz prevádzači nové metódy ako ilegálne dostať ľudí do Európskej únie – napríklad lietadlom alebo komerčnými plachetnicami s pomocou falošných dokumentov.