Politika Zahraničné

Nemecko má podľa hovorcu Merkelovej povinnosť zaistiť bezpečnosť židov

BERLÍN – Hovorca nemeckej kancelárky Angely Merkelovej v pondelok zdôraznil, že je povinnosťou Nemecka zaistiť bezpečnosť všetkých židov, ktorí na jeho území nosia kippu.

Steffen Seibert sa takto podľa agentúry AP vyjadril v reakcii na slová vládneho splnomocnenca pre boj proti antisemitizmu Felixa Kleina, ktorý v sobotu povedal, že židom nemôže odporučiť, aby “v Nemecku vždy a všade nosili kippy”, pričom svoje vyjadrenie zdôvodnil “rastúcou stratou zábran a zosurovením spoločnosti”, predstavujúcimi živnú pôdu pre antisemitizmus.

Na Kleinové slová vzápätí so zdesením reagoval izraelský prezident Reuven Rivlin, ako aj ďalší predstavitelia židovskej obce. Seibert v pondelok uviedol, že “úlohou vlády je zabezpečiť, aby sa ktokoľvek mohol kdekoľvek v našej krajine pohybovať s kippou”.

Nemecké ministerstvo vnútra tento mesiac vydalo správu, v ktorej uviedlo, že vlani v Nemecku stúpol počet xenofóbnych a antisemitských nenávistných zločinov o takmer 20 percent oproti predchádzajúcemu roku. Takmer 90 percent páchateľov týchto činov malo krajne pravicové extrémistické pozadie.