Top Zahraničné

Nemecko kvôli migrantom dočasne zaviedlo kontroly na hraniciach s Rakúskom

BERLÍN/VIEDEŇ – Nemecký minister vnútra Thomas de Maiziére dnes oznámil, že Nemecko zaviedlo dočasné hraničné kontroly na rakúskej hranici, v snahe znížiť počet uchádzačov o azyl prichádzajúcich do krajiny. “V tejto chvíli Nemecko dočasne znova zavádza hraničné kontroly na vnútorných hraniciach Európskej únie. Stredobodom kontrol budú najprv hranice s Rakúskom,” vysvetlil šéf rezortu vnútra, ktorého citovala tlačová agentúra Reuters.

“Cieľom týchto opatrení je obmedziť súčasné prílevy migrantov do Nemecka a vrátiť sa k riadnym postupom, aké majú platiť pri vstupe ľudí do krajiny,” povedal de Maiziére. Dodal, že opatrenia sú potrebné aj z bezpečnostných dôvodov. Ľudia utekajúci pred vojnou a chudobou v Sýrii a ďalších oblastiach Blízkeho východu aj Afriky prúdia v posledných týždňoch práve do Nemecka. Polícia uviedla, že od sobotňajšieho rána do dnešného popoludnia prišlo do nemeckého mesta Mníchov približne 16.000 migrantov.

De Maiziére povedal, že Nemecko bude naďalej dodržiavať európske a štátne smernice na ochranu utečencov. Zdôraznil, že európske “Dublinské pravidlá” stále platia – na základe nich musia uchádzači o azyl podať žiadosť v tej krajine EÚ, do ktorej vstúpia ako do prvej. Nemecký minister vyzval všetky členské štáty EÚ, aby v budúcnosti dodržiavali “Dublinské pravidlá”, a dodal: “To znamená, že zodpovedný členský štát nielenže zaregistruje žiadateľov o azyl, ale takisto vykoná azylovú procedúru.”

De Maiziére vyhlásil, že utečenci musia prijať, že si jednoducho nemôžu vybrať členskú krajinu EÚ, ktorá ich bude chrániť – a zdôraznil, že to nebude možné ani vtedy, keď sa zavedie európsky systém na ich prerozdeľovanie do krajín. “Tento krok už bol nutný. Tú obrovskú ochotu pomôcť, ktorú Nemecko prejavilo v posledných týždňoch – riadni zamestnanci a obzvlášť mnoho tisíc dobrovoľníkov – nemožno toľko prepínať,” dodal minister vnútra.

Takisto povedal, že zavedenie hraničných kontrol, ktoré Nemecko konzultovalo spolu s Rakúskom, zrejme obmedzí premávku a železničnú dopravu. Rakúska železničná spoločnosť už oznámila, že dnes pozastavila svoje vlakové linky do Nemecka, a to na požiadanie nemeckej železničnej spoločnosti. Nemecko a Rakúsko sa pred týždňom dohodli, že vpustia na svoje územie migrantov, ktorí sa zhromaždili v Maďarsku. Obe krajiny vtedy zdôraznili, že ide o jednorazový krok na zmiernenie núdzovej situácie. Prílev migrantov a utečencov však stále pokračuje a nemeckí predstavitelia cez víkend vyhlásili, že tempo prichádzajúcich ľudí preťažuje možnosti krajiny poskytnúť im útočisko.

Nemecký minister dopravy Alexander Dobrindt dnes už skôr upozornil, že jeho krajina narazila pri prijímaní utečencov na svoje limity. “Hranice zaťažiteľnosti sú dosiahnuté…” vyhlásil v Berlíne. “Bude nám trvať dlho, kým dáme už existujúcu ťažkú situáciu do poriadku. Teraz sú potrebné účinné opatrenia na zastavenie prílevu,” citovala ho agentúra DPA.