Politika Zahraničné

Nemecko deportovalo do Afganistanu ďalších neúspešných žiadateľov o azyl

Nemecko deportovalo do Afganistanu ďalších neúspešných žiadateľov o azyl. Ilustračné foto: TASR/AP

KÁBUL – Skupina 31 neúspešných afganských žiadateľov o azyl pricestovala letecky v stredu v skorých ranných hodinách do Kábulu po tom, čo ich deportovali z Nemecka. Informovali o tom predstavitelia letiska.

 

Ide o prílet už 27. takejto deportovanej skupiny od decembra 2016. Predchádzajúcimi letmi bolo vrátených celkovo 645 ľudí, sumarizuje agentúra DPA.

Deportácie neúspešných žiadateľov o azyl do Afganistanu sú v Nemecku vnímané mimoriadne kontroverzne a kritici tvrdia, že táto vo vojne sa zmietajúca stredoázijská krajina je príliš nebezpečná na to, aby do nej odmietnutých uchádzačov o azyl vracali.

Civilisti sú bežne terčom útokov militantného hnutia Taliban a extrémistickej skupiny Islamský štát (IS) – v afganskom konflikte bolo od januára do júna zabitých celkovo 1366 civilistov, uvádza Organizácia Spojených národov.

Pred dvoma týždňami pri samovražednom bombovom útoku na svadobnej hostine v Kábule zahynulo najmenej 80 ľudí a ďalších viac ako 180 ľudí utrpelo zranenia. K zodpovednosti za útok sa prihlásila IS.