Spoločnosť Zahraničné

Nemecké súdy odsúdili muža za hajlovanie. Za výtržnosť si posedí päť mesiacov

Protesty v nemeckom meste Chemnitz - Zdroj: SITA/AP Photo/Jens Meyer

CHEMNITZ – Päťmesačné väzenie vymeral v piatok súd v meste Chemnitz 34-ročnému mužovi, ktorý hajloval počas tamojšej augustovej demonštrácie pravicových extrémistov. Informovala o tom v piatok večer na svojej webstránke spravodajská stanica BBC.

Podľa súdu tento občan Chemnitzu, ktorý bol v minulosti usvedčený z viacerých deliktov, počas demonštrácie z 27. augusta hajloval viackrát. Ide už o druhý verdikt, ktorý padol v súvislosti s hajlovaním v Chemnitzi. Tamojší súd totiž ešte vo štvrtok odsúdil na podmienečný osemmesačný trest 33-ročného muža, rovnako občana Chemnitzu, ktorý počas protestu tiež hajloval aj napadol policajta. Súd mu zároveň nariadil zaplatiť pokutu vo výške 2000 eur.

Muž, ktorého odsúdili v piatok, podmienečný trest dostať nemohol, keďže v minulosti bol už usvedčený, a to okrem iného za i násilný čin, priblížila BBC.  Masové nepokoje a protesty v saskom Chemnitzi nasledovali koncom augusta – krátko po zabití 35-ročného Nemca s kubánskymi koreňmi, z ktorého sú podozriví utečenci z krajín Blízkeho a Stredného východu.

Používanie nacistických symbolov, akými sú napríklad hajlovanie či svastika, odporuje nemeckej ústave. Výnimka platí len pre symboly, ktoré sú používané na vzdelávacie účely, približuje agentúra DPA.