Spoločnosť Zahraničné

Nemecká organizácia zachránila pri pobreží Líbye opäť desiatky migrantov

Nemecká organizácia zachránila pri pobreží Líbye opäť desiatky migrantov. Ilustračné foto: TASR/AP

RÍM – Členovia nemeckej humanitárnej organizácie Sea-Eye zachránili v stredu ráno v časti Stredozemného mora pri pobreží Líbye 40 migrantov, ktorí sa plavili na gumovom člne. Záchrana sa uskutočnila “približne 30 míľ” od líbyjského pobrežia, povedal v Ríme pre tlačovú agentúru DPA hovorca organizácie Gorden Isler.

 

Medzi osobami vyzdvihnutými loďou Alan Kurdi sú dve ženy, z ktorých jedna je tehotná, ako i jedno dojča a dve malé deti. Zachránení uviedli, že vyplávali v noci z mesta Tádžúrá na severozápade Líbye, ktoré býva označované za predmestie metropoly Tripolis. Podľa údajov Sea-Eye pochádzajú z Nigérie, Pobrežia Slonoviny, Ghany, Mali, Konga a Kamerunu.

“Poprosíme príslušné úrady, aby nám vyčlenili nejaký bezpečný prístav,” dodal Isler s tým, že “geograficky je najbližším bezpečným miestom (taliansky ostrov) Lampedusa”.

Taliansko a Malta humanitárnym organizáciám opakovane odmietli povoliť, aby zachránených migrantov priviezli do miestnych prístavov. Proti súkromným záchranárom postupuje obzvlášť tvrdo Taliansko, kde im hrozia vysoké pokuty, ak nedovolene vplávajú do teritoriálnych vôd.

Z talianskeho ministerstva vnútra na čele s vicepremiérom Matteom Salvinim medzitým prenikla informácia, že pripravuje riešenie pre zvyšných 115 migrantov, ktorí sa od svojej záchrany z minulého piatku nachádzajú na lodi talianskej pobrežnej stráže Bruno Gregoretti v sicílskom prístave Augusta.

Podľa príspevku Salviniho na Facebooku súhlasilo s prevzatím týchto osôb päť krajín EÚ – Nemecko, Portugalsko, Francúzsko, Luxembursko a Írsko. Niektorí z týchto migrantov však zostanú v Taliansku, kde sa o nich postará katolícka cirkev, dodal minister z protiimigračnej strany Liga Severu.

Salvini predtým vyhlasoval, že migranti zostanú na lodi, kým nedôjde s inými krajinami EÚ k dohode o ich prevzatí.