Ekonomika Spoločnosť Zahraničná Zahraničné

Nemecká a rakúska dcéra cestovka Thomas Cook vyhlásili platobnú neschopnosť

Ilustračné foto: SITA/AP

BERLÍN/VIEDEŇ – Nemecká a rakúska dcéra britskej cestovnej kancelárie (CK) Thomas Cook vyhlásili v stredu platobnú neschopnosť po tom, ako ich matka začiatkom tohto týždňa ukončila svoju činnosť. Spoločnosť Thomas Cook Austria uviedla, že má v úmysle pokračovať v prevádzke pod ochranou veriteľov.

 

Nemecká Thomas Cook GmbH tiež vyhlásila v stredu platobnú neschopnosť, napriek tomu, že v predchádzajúci deň oznámila, že požiada Berlín o preklenovací úver, pričom výšku požadovanej sumy nezverejnila.

Približne 140.000 ľudí v súčasnosti dovolenkuje s nemeckou Thomas Cook GmbH alebo jej dcérami Neckermann, Öger Tours, Air Marin a Bucher Reisen. V tejto chvíli nie je jasné, čo pre turistov znamená jej platobná neschopnosť. “Prirodzene, chceli sme sa vyhnúť tomuto legálnemu kroku, ale prostredníctvom rokovaní sa nedá dosiahnuť žiadne krátkodobé riešenie,” vyhlásila riaditeľka nemeckej Thomas Cook GmbH Stefanie Berková. Nemecké súdy by mali už v stredu vymenovať skúseného správcu, ktorý prevedie spoločnosť cez konkurzné konanie.

Oznámenie o insolventnosti prichádza krátko po tom, ako nemecká dcérska letecká spoločnosť skupiny Thomas Cook Condor získala od spolkovej vlády a vlády Hesenska preklenovací úver vo výške 380 miliónov eur. Každá z vlád znáša polovicu nákladov. Vyplatenie úveru závisí od súhlasu Európskej komisie. Po schválení by aerolínie Condor mohli preťať väzby s materskou spoločnosťou.

Riaditeľ Condoru Ralf Teckentrup uviedol, že spoločnosť rokuje s potenciálnymi kupcami. “V uplynulých dvoch dňoch sme začali rozhovory so zainteresovanými solventnými stranami,” povedal. “Naše podnikanie pokračuje podľa plánu a my budeme aj naďalej zabezpečovať spoľahlivú a bezpečnú dopravu našich klientov na miesto určenia,” uviedol Teckentrup. “Naša flotila je v prevádzke a predaj leteniek na lety s Condorom pokračuje ako obvykle.”

Odborový zväz Verdi zo sektora služieb privítal zásah štátu s cieľom zachrániť Condor a takmer 5000 pracovných miest.

„Condor je zisková spoločnosť z Hesenska, ktorá sa stala obeťou britskej materskej spoločnosti a brexitu. My a federálna vláda sme presvedčení, že nový majiteľ môže udržať Condor vo vzduchu po dlhý čas,” povedal v utorok (24. 9.) premiér Hessenska Volker Bouffier.