Zahraničné

Nemci považujú Spojené štáty za najväčšiu hrozbu pre svetový mier

BERLÍN – Väčšina obyvateľov Nemecka považuje Spojené štáty za krajinu predstavujúcu najväčšie nebezpečenstvo pre svetový mier. Vyplýva to z výsledkov najnovšieho prieskumu nemeckého Centra pre stratégiu a vyššie riadenie, o ktorých v stredu informovala agentúra DPA.

Podľa týchto údajov označilo Spojené štáty za najväčšiu hrozbu 56 percent opýtaných. Na ďalších priečkach sa umiestnili Severná Kórea, Turecko a Rusko. Jasná väčšina (62 percent) tiež označila správanie niektorých hláv štátov za najväčšie riziko pre stabilitu vo svete. Nižšiu dôležitosť pripísali respondenti vojenským konfliktom či zmene klímy.

Výsledky prieskumu, prezentované v “Bezpečnostnej správe 2019”, tiež ukázali nárast osobného pocitu bezpečia obyvateľov Nemecka v období od roku 2016. Ako v Berlíne uviedla Renate Köcherová z Inštitútu pre demoskopiu v Allensbachu, výrazne ustúpili napríklad obavy zo straty živobytia, okradnutia alebo terorizmu. Köcherová však nevylúčila, že situácia sa môže rýchlo zmeniť.

Podľa uvedenej štúdie majú Nemci veľké obavy z toho, že vo vyššom veku budú odkázaní na cudziu pomoc a ohrození demenciou. Časť opýtaných sa tiež obáva život ohrozujúcich ochorení, akým je rakovina, alebo toho, že v starobe budú trpieť chudobou. V súlade s tým vyjadrili želanie, aby štát vynakladal viac peňazí na zdravotníctvo, podporu rodín či dôchodky.