Ostatné Top Zahraničné

Nemci navrhujú pre migrantov decentralizované registračné centrá

BERÍN – Na lepšiu kontrolu prílivu utečencov navrhuje vládnuca Sociálnodemokratická strana Nemecka (SPD) vytvoriť v krajine veľký počet decentralizovaných registračných a vstupných centier. Cieľom tohto opatrenia je lepší, kontrolovaný a regulovaný proces vstupu a registrácie žiadateľov o azyl, povedal dnes v Berlíne predseda SPD a vicekancelár Sigmar Gabriel.

Podľa agentúry DPA sa SPD týmto návrhom odklonila od návrhu na zriadenie centrálnych “tranzitných zón” na hraniciach, ktoré preferuje koaličná Kresťanskodemokratická únia (CDU) kancelárky Angely Merkelovej. Sociálni demokrati tvrdia, že takéto obrovské záchytné zóny nie je možné organizačne zvládnuť a právne podchytiť. Koncept SPD je “oveľa inteligentnejší alternatívny návrh”, uviedol Gabriel.

Vstupné centrá by podľa neho mohli byť prevádzkované spolkovou a krajinskými vládami v rámci prijímacích zariadení a čakacích zón. Od registrácie v týchto centrách závisí ďalší osud žiadateľov o azyl – kto ju odmietne, bude v azylovom konaní znevýhodnený. Všeobecným cieľom je vrátiť sa “k regulovanému postupu”, povedal Gabriel.