Domáce Politika Parlamentné voľby Top

Nejasná situácia v SaS trvá aj po mimoriadnom kongrese. Nečakaný ťah Galka a spol.

Richard Sulík obhájil post predsedu SaS. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

ZVOLEN – V kresle predsedu najsilnejšej parlamentnej opozičnej strany SaS ostáva Richard Sulík. Liberáli o tom rozhodli na dnešnom mimoriadnom kongrese strany vo Zvolene. Sulík dostal vo voľbách, v ktorých nemal súpera, väčšinu odovzdaných hlasov a zdalo by sa, že má za sebou úspešnú sobotu. Pravdou však je, že narýchlo zorganizované stretnutie “saskárov” môže veci ešte poriadne zamotať. Konal sa totiž bez účasti viacerých kritikov v čele strany. Tí zatiaľ chystali platformu v rámci strany. 

 

17:25 Aktualizované o stanovisko Galka a spol. 

Kongres liberálov za účasti približne dvoch tretín členov sa konal bez niekoľkých kľúčových a vysokopostavených straníkov. Sprevádzali ho aj viaceré organizačné zmeny. Napriek tomu, že príhovor jediného kandidáta na predsedu Richarda Sulíka mal byť verejný, nakoniec sa odohral za zatvorenými dverami. Posunutý bol o hodinu aj čas tlačovej konferencie, pôvodne plánovanej na pol tretiu popoludní. Staronový líder SaS predstúpil pred médiá nakoniec až o pol štvrtej. Mohol však vyhlásiť, že „dnešným dňom sú slová ako kritici, oponenti a vzbúrenci minulosťou. Dnes robíme hrubú čiaru. Dnes sa strana SaS zomkne a spoločne ideme do volieb.“ Z prieskumov si podľa neho netreba „robiť ťažkú hlavu.“ Podstatné podľa neho bude to, čo uhrajú 29. februára 2020. Vtedy by sa mali konať parlamentné voľby. Od pondelka sa chce venovať predvolebnej kampani a o SaS hovorí ako o jednotnej strane. To, či to tak aj je, však jasné nie je.

Partizánska akcia?

Podľa očakávania sa dnešného kongresu nezúčastnili viaceré známe tváre strany, ktoré sú aj na vysokých postoch v straníckej hierarchii. Odignoroval ho Ľubomír Galko, Jana Kiššová, Natália Blahová či Jozef Rajtár. Teda skupina, ktorá bola zvolaním mimoriadneho kongresu pár mesiacov pred voľbami nielen prekvapená, ale aj pobúrená. A to až do takej miery, že v internej komunikácii mali Sulíka najskôr kritizovať a neskôr podnikať aj kroky, ktoré by konaniu kongresu zamedzili. Keďže ten sa konal, zvolili inú taktiku. Do Zvolena sa rozhodli neprísť. V konaní mimoriadneho kongresu a vo voľbe nového predsedu v čase, keď mal Sulík stále platný mandát, nevideli zmysel.

Napriek tomu, že do Zvolena necestovali, krátko pred pol štvrtou, teda pred oficiálnym potvrdením Sulíkovho opätovného zvolenia, ohlásil Ľubomír Galko spoločnú tlačovú konferenciu v bratislavskom sídle strany – liberálnom dome. Urobiť tak mal bez toho, aby o tom straníci, nachádzajúci sa vo Zvolene, vedeli. Ohláseniu tlačovky nepredchádzal ani štandardný proces, ktorý v takýchto prípadoch býva zvykom. „Svoje“ k dnešnému kongresu si Galko spoločne s Natáliou Blahovou, Jozefom Rajtárom, Renátou Kaščákovou, Radoslavom Pavelkom a Vladimírom Slobodom povedali o piatej popoludní na tlačovej konferencii.

Skupina členov SaS si zakladá v strane názorovú platformu. Zdroj: Peter Korček / Glob.sk

Vytvorili si platformu

Na nej oznámili, že nie je možné, aby uznávali výsledok dnešnej voľby nového predsedu strany. Zdôraznili, že mandát mal Richardovi Sulíkovi končiť až po parlamentných voľbách. Natália Blahová uviedla, že dnes viac ako jedna tretina členov Sulíkovi dôveru nevyjadrila a veľmi si preto želajú sebareflexiu zo strany staronového predsedu. Ich nespokojnosť vyvrcholila tým, že oznámili vznik názorovej platformy v rámci SaS – takzvaného demokratického jadro. „Nechceme rozbíjať SaS, ale nechceme stratiť členov alebo voličov, ktorí rovnako ako my, sa nevedia preniesť cez takéto mimoriadne kongresy,“ vyhlásila. Vytvorením platformy chcú vraj zabrániť odchodu členov. Všetci svorne tiež pritakali, že za SaS chcú kandidovať v blížiacich sa voľbách.

Na mimoriadny kongres SaS prišli približne dve tretiny členov. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

Mal čakať ešte rok

Zvolanie mimoriadneho kongresu strany ohlásil Richard Sulík začiatkom augusta. Stanovy ho ako predsedu na takýto krok oprávňujú. Keď jeho spolustraníci dostali list, v ktorom im svoj zámer oznámil, ostali zaskočení. Pôvodne si liberáli mali svojho nového predsedu voliť až v júni 2020, keď mal pôvodne Sulíkovi mandát vypršať. S tým, že to budú robiť o trištvrte roka skôr a ešte k tomu aj krátko pred parlamentnými voľbami nepočítali, čo vyústilo aj do vnútrostraníckej nespokojnosti a spomínanej neúčasti niektorých členov strany na dnešnom kongrese. Nič to však nezmenilo na tom, že kongres sa konal a Sulík na ňom pozíciu v strane obhájil. Otázne je, akú cenu za to v budúcnosti zaplatí.

Galéria
Zdroj: Peter Korček / Glob.sk
Zdroj: Peter Korček / Glob.sk
Richard Sulík. Zdroj: Peter Korček / Glob.sk
Richard Sulík. Zdroj: Peter Korček / Glob.sk
Richard Sulík na sneme SAS vo Zvolene. Zdroj: Peter Korček / Glob.sk
Richard Sulík na sneme SAS vo Zvolene. Zdroj: Peter Korček / Glob.sk
Martin Klus na sneme SAS vo Zvolene. Zdroj: Peter Korček / Glob.sk
Zdroj: Peter Korček / Glob.sk
Richard Sulík na sneme SAS vo Zvolene. Zdroj: Peter Korček / Glob.sk
Richard Sulík na sneme SAS vo Zvolene. Zdroj: Peter Korček / Glob.sk
navigate_before
navigate_next