Domáce Ekonomika Politika Koronavírus Top

Negatívny test ako priepustka na slobodu? Matovič prišiel s receptom, ako prežiť zimu

Zdroj: TASR / Jakub Kotian

BRATISLAVA – Museli zatvoriť, teraz chceli vedieť, čo bude s nimi ďalej. Zástupcovia podnikateľov v gastronómii, prevádzkovateľov kín, divadiel, škôl, posilňovní, športových klubov aj cirkví na Slovensku sa dnes vo vládnom hoteli Bôrik stretli s predsedom vlády Igorom Matovičom. Téma bola jasná – v čase, keď každý z nich zápasí s opatreniami, prijatými v snahe zamedziť šíreniu koronavírusu, sa pýtali, s čím majú ešte do zimy počítať.

 

Po približne štyroch hodinách strávených za zatvorenými dverami je jasné, že predseda vlády sa s predstaviteľmi sektorov dotknutých opatreniami v súvislosti s koronavírusom nestretol naposledy. Už dnes každá zo strán avizovala, že v pláne majú ďalšie stretnutie, to najbližšie by sa mohlo konať už tento štvrtok. Ani to dnešné neostalo však bez výsledku. Obe strany sa pokúšali nájsť cestu, ako by sme mohli na Slovensku počas zimy fungovať v relatívne normálnom režime. Riešením by mohlo byť pravidelné pretestovanie obyvateľov podľa vývoja epidemiologickej situácie. Igor Matovič v tomto smere spomínal obdobie každé tri týždne, je ale možné, že by sa táto doba mohla aj meniť.

Ruka k dielu

Oproti pilotnému testovaniu a dvom kolám plošného testovania, ktorými sme si počas uplynulých troch víkendov prešli, však premiér chce, aby sa do realizácie tohto projektu zapojili aj samotné zasiahnuté odvetvia. V praxi by to znamenalo, že časť odberných miest by zabezpečil štát, tak ako to bolo doteraz a časť, naopak, zriaďovatelia. Testovať by sa tak mohlo v divadelnej sále, školskej triede či v kostole. Štát by zabezpečil potrebný materiál a príslušníkov polície či armády. Zdravotníkov by si však museli zohnať dotknuté prevádzky samé. Či však nakoniec takýto model bude zrealizovaný, nateraz jasné nie je. Obe strany ešte čakajú rokovania.

Zatvorení 

Prevádzky museli byť zatvorené aj na jar. Už vtedy mnohí prevádzkovatelia hovorili o tom, že dlhodobá nečinnosť môže mať pre nich existenčné dôsledky, ktoré nezmierni ani čiastočná kompenzácia zo strany štátu. S ich uvoľnením sa postupne začali stavať na nohy. Po lete, kedy mohli fungovať viac-menej v štandardnom režime, však pre nich 15. októbra nastal ďalší čierny deň. Od tohto dátumu začali platiť opatrenia prijaté Ústredným krízovým štábom, na základe ktorých museli buď opäť úplne zatvoriť, alebo im bolo umožnené fungovať v striktne obmedzenom režime. Prevádzky verejného občerstvenia tak dnes môžu jedlo vydávať iba cez okienko, rozvážať ho alebo servírovať v exteriéri, čo je však vzhľadom na nastupujúcu zimu pre mnohých bezpredmetné. Fitness centrá, wellness, kúpaliská, akvaparky či sauny sa zatvorili úplne. Obchody síce otvorené ostali, no na jedného zákazníka museli vyčleniť 15 metrov štvorcových a, samozrejme, dôraz bol kladený aj rozostupy a dezinfekciu. Matovič už vtedy avizoval, že budú kompenzovať výpadky príjmov ľudí, ktorých sa obmedzenia dotknú. “Použijeme nástroje, ktoré sme mali v prvej vlne, prípadne sa dohodneme aj na ďalších kompenzáciách. V žiadnom prípade nechceme, aby niekto znášal celú ťarchu iba na vlastnom chrbte,” uviedol v polovici októbra.