Top Župné voľby

Nedohodli sa. Most-HÍD a SMK do župných volieb v koalícii nepôjdu

BRATISLAVA – Predvolebná dvojkoalícia strán Most-Híd so Stranou maďarskej komunity (SMK) na celoštátnej úrovni pred regionálnymi voľbami nevznikne, dohodnúť sa môžu stranícke štruktúry v regiónoch.

Ako povedal pre agentúru SITA predseda Most-Híd Béla Bugár, druhé kolo rokovaní o spolupráci pred voľbami do VÚC medzi stranami Most-Híd a SMK skončilo neúspešne. Strany o podmienkach možnej predvolebnej spolupráce prvýkrát rokovali v polovici februára.

Druhé kolo rokovaní nepomohlo

Na základe odporúčania Republikovej rady Most-Híd krajské štruktúry dostali mandát rokovať o vytvorení predvolených koalícií pre voľby do vyšších územných celkov so stranami súčasnej vládnej koalície, teda Smer-SD a SNS a južných regiónoch Slovenska so štruktúrami mimoparlamentnej SMK.

Druhé kolo rokovaní na najvyššej úrovni neprinieslo očakávaný výsledok. „Delegácie by mohli prijať rozhodnutie o tom, že sa strany všade budú usilovať o vytvorenie predvolebných koalícií. Namiesto toho sme umožnili okresným štruktúram, aby hľadali iné spôsoby dohody, s akým výsledkom, v tejto chvíli nevieme,” vyhlásil predseda Mosta-Híd

Historická šanca, ktorú nevyužili

Nemyslí si, že toto rozhodnutie pomáha k vzájomnému zblíženiu voličských základní oboch strán. „Tento výsledok bude mať vplyv aj na voľby na ďalších úrovniach – na voľby do orgánov samosprávy obcí, voľby do Európskeho parlamentu a Národnej rady Slovenskej republiky. Mali sme historickú šancu, ktorú sme nevyužili,“ povedal Béla Bugár.

Dlhodobo prerušená komunikácia medzi Mostom-Híd a SMK sa obnovila koncom minulého roka. Vtedy ich predstavitelia rokovali o aktuálnych otázkach v oblasti vzdelávania, s dôrazom na školy a materské školy s vyučovacím jazykom maďarským.

Foto: SITA / Ľudovít Vaniher, Martin Medňanský