Top Župné voľby

Nechutný útok na Rašiho len dva týždne po ohlásení jeho kandidatúry

KOŠICE – Predvolebná kampaň do Vyšších územných celkov sa už začala a nie vždy je férová. Len dva týždne po oznámení kandidatúry primátora Košíc Richarda Rašiho, ktorý sa v jesenných voľbách uchádza o post predsedu Košického samosprávneho kraja, vyrukovali košickí mestskí poslanci s útokom na jeho osobu.

Využili na to Rašiho sesternicu Janu Palčíkovú, ktorá vraj ako majiteľka AGB ekoservisu má od Kositu dohodnutú lacnejšiu sumu za spracovanie odpadu ako samotné mesto. Podľa poslancov Košičania platia za spálenie tony 72 eur, ostatní zákazníci vraj uhrádzajú cez AGB ekoservis iba 51 až 55 eur. V odpadovom biznise však Palčíková podniká už od roku 2003. V tom období ešte Raši o politickej kariére ani nechýroval. Bol lekárom na úrazovej chirurgii v košickej nemocnici.

Samotný Raši nad útokmi poslancov len krúti hlavou a považuje ich za špinavú volebnú kampaň: „Niektoré média už po niekoľký raz skočili na lep poslancom Gibodovi a odpadovému lobistovi Poláčekovi a prišli s novou „kauzou“. Je to predvolebná kampaň a čokoľvek, čo sa hodí proti Rašimu je pre nich dobré. Realita je veľmi jednoduchá, snáď si ju uvedomia aj redakcie v Bratislave. Vraj dohadzujem kšefty mojej sesternici a spoločnosti, ktorú vlastní – AGB ekoservis. Táto spoločnosť podniká v odpadovom hospodárstve od roku 1998 a zmluvu s Kositom má od roku 2003 (áno, od roku kedy som bol ešte lekárom na úrazovej chirurgii v Košiciach a ani som nechyroval o inej práci, nie to že by som bol primátor tohto mesta). Bol som lekárom, nemal som ako za ňu lobovať v zdravotníctve a keby som aj takú možnosť mal, nikdy by som ju nevyužil! Spoločnosť AGB ekoservis má iba 3 percentá zakontrahovaných zmlúv so štátnymi inštitúciami a bulvárne médiá píšu o úspešnom biznise tejto spoločnosti so štátom. Navyše všetky štátne zákazky AGB ekoservis podľa medializovaných informácií vysúťažil cez elektronický kontraktačný systém alebo verejným obstarávaním.Tak o čom to točia Polaček s Gibódom a o čom píšu médiá? Je volebná kampaň, pozor na to, čo píšu médiá a čo budú chcieť, aby ste si mysleli,“ dodáva Raši.

Kosit reagoval, že odmieta akékoľvek obvinenia z možnej korupcie a zvažuje podanie trestného oznámenia. „Spolupráca medzi spoločnosťami Kosit a AGB ekoservis sa týka viacerých okruhov v oblasti zneškodňovania, resp. zhodnocovania odpadu. AGB ekoservis považujeme za nášho stabilného, renomovaného a dlhodobého obchodného partnera, podobne ako mnoho ďalších spoločností v oblasti nakladania s odpadmi. Zo spolupráce tak plynú Kositu značné výhody, pričom AGB ekoservis nedisponuje žiadnymi nadštandardnými podmienkami v porovnaní s inými partnermi,“ uvádza sa v stanovisku firmy.

Zdroj: doh, Foto: autor