Domáce Kauzy Politika Top

Nech si Fico a Kaliňák spomenú, ako sme spolu riešili Kočnera, tvrdí Mečiar. Kritikou nešetrí

Zdroj: topky.sk

BRATISLAVA – Je späť a už opäť kydá na svojich bývalých partnerov. Reč je o bývalom premiérovi Vladimírovi Mečiarovi, ktorý iba nedávno ohlásil návrat do veľkej politiky. Zakladá stranu a plánuje sa dostať do parlamentu. Pre ZoznamTV sa vyjadril na aktuálne témy, medzi ktoré patrí aj odkrývanie sms správ medzi Marianom Kočnerom a Alenou Zsuzsovou, či k vražde novinára Jána Kuciaka. A kritikou veru nešetril. 

 

Včera si Slovensko pripomínalo rok a pol od vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej. Tá sa stala 21. februára minulého roku v ich dome v obci Veľká Mača. V súčasnosti sú zo spáchania činu obvinení piati ľudia – Tomáš Szabó a Miroslav Marček z vykonania skutku, Alena Zsuzsová z objednávky vraždy a Zoltán Andruskó zo sprostredkovania objednávky. Na začiatku reťazca údajne stál podnikateľ Marian Kočner.

Vražda pohla slovenskou verejnosťou a vo svojich kreslách museli skončiť minister vnútra Robert Kaliňák a aj expremiér Robert Fico. Ten len pár dní po vražde ponúkal milión eur pre toho, kto poskytne polícii dosvedčujúce informácie o tom, kto za ohavným činom môže byť.

Tancovanie na hrobe

Podľa expremiéra Vladimíra Mečiara týmto krokom urobil Fico veľkú chybu. “To, čo urobil Robert Fico po vražde novinára Jána Kuciaka bol hnus. Vtedy, kedy sa bolo treba prihovoriť ľuďom, dať nádej, zbaviť vládu zodpovednosti, on ponúkal peniaze, zobral k sebe komparz a urobil z toho šou, ktorá bola urážlivá,” tvrdí Mečiar. Dodal, že urážlivá bola z dôvodu, že už nevie, čo má robiť. “To sa proste nerobí. Treba najprv vysloviť odsúdených, vyjadrenia sústrastí, zaviazať štátne orgány, aby na tom začali pracovať okamžite. Pretože to bol zločin, ktorý hýbe Slovenskom. Jeho dozvuky nie sú dodnes doriešené,” vysvetlil expremiér. Skritizoval ale aj iné politické skupiny, ktoré sa na dvojnásobnej úkladnej vražde priživujú, prípadne si na nej chcú urobiť kariéru. “To sa robilo vždy, že sa smrť zneužíva na to, aby sa hovorilo: My sme dobrí, my sme statoční, my chceme, ale tiež nič nedokážu, keď to budú robiť takto, ako to robia, povedal bývalý predseda vlády.

Expremiér Robert Fico sľúbil odmenu milión eur tomu, kto pomôže nájsť páchateľov. Odmena vraj platí stále. Zdroj: TASR

Nech netvrdí, že ho nepozná

Vladimír Mečiar sa vyjadril aj aktuálnej téme zverejňovania komunikácie medzi obvinenými Marianom Kočnerom a Alenou Zsuzsovou. Podľa jeho slov Kočner nebol jediný, ale bol ten, kto sa hral na krstného otca. Podľa neho by Fico nemal tvrdiť, že Kočnera nepozná a nevedel, čo robí. “Nech si Robert Fico, aj Robert Kaliňák spomenú, ako sa u mňa na chalupe riešil Kočner ešte v čase, kedy sme boli v koalícii. Riešili sa tie hriechy, ktoré sa dnes väčšinou prenášajú ďalej,” povedal Mečiar. Ako ďalej uviedol, riešili aj dopad na spoločnosť, pričom ich podľa vlastných slov na to, čo sa môže stať, upozorňoval. Išlo napríklad o ovplyvňovanie štátnych orgánov, alebo že vzniká centrum, ktoré sa dotvára “pomimo”, pričom takýchto “centier” malo byť viac, a vedelo sa o nich. Dodal, že prvá verejná akcia, ktorá sa stala, bol podvod v Markíze. Narážal pri tom na sfalšovanie zmeniek medzi vtedajším šéfom televízie Pavlom Ruskom a Marianom Kočnerom. Obaja sú v súčasnosti v tejto veci obžalovaní, nedávno s nimi prebehol niekoľkodňový súd, ktorý odhalil ďalšie zaujímavé skutočnosti. Viac sme písali TU. 

Koncom júla sa začal proces roka v kauze zmenky. Pojednávanie odkrylo viacero zaujímavých skutočností. Zdroj: Glob.sk/Peter Korček

“V rámci tohto podvodu ich boli podporiť všetci politici. Veď aj Fico tam bol. Vyzýval, aby sme ubránili Markízu, ale, predkým ju bránili? Dvomi spolužiakmi – podvodníkmi, ktorí vykonali podvod a spolitizovali ho,” pýta sa Mečiar. Dodal, že celý podvod vtedy skončil na ústavnom súde a dohodli sa na vyplatení peňazí. “Prečo Fico popiera, že sú priatelia? Tá komunikácia, ktorá sa zverejňuje, je absolútne pravdivá.” Na záver dodal, že vie aj o ďalších skutočnostiach, ktoré sa stali. Išlo napríklad o ovplyvňovanie politických strán, trestných činností. “Keď sa rušili amnestie, tak to boli práve smeráci, kto zabránil, aby sa zrušila milosť pre Kočnera. Povedali – dotknite sa Kočnera, a my odchádzame”.